ÇİMENTO FABRİKASI YAPIMINDAN VAZGEÇİLDİ

Gündem 10 Ocak 2022 18:27
Videoyu Aç ÇİMENTO FABRİKASI YAPIMINDAN VAZGEÇİLDİ
A
a

Söğüt’e bağlı Küre köyü sınırları içinde kurulması planlanan Entegre Çimento Fabrikasının Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci firma tarafından sonlandırıldı.  Proje yapımında vazgeçilirken, Küre köyü sakinleri ise rahat bir nefes aldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Geçtiğimiz ay Küre sınırları içinde bulunan alana entegre çimento fabrikası kurulması yönünde ÇED toplantısı yapılmak istenmiş, ancak vatandaşlar toplantının yapılmaması yönünde örgütlenerek tepki göstermişti. Verimli toplarımızın yok olmasını istemiyoruz diyen bölge sakinlerine STK’lar, siyasi parti temsilcileri ve Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever de destek vermişti. Tepkiler üzerine ÇED toplantısı ise yapılmadan sona erdirilmişti. Aradan bir ay kadar bir zaman geçti ve projenin yapılıp yapılmaması ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Adı geçen söz konusu firmanın ÇED sürecinin sonlandırılması için ilgili bakanlığa talepte bulunduğu ve entegre çimento fabrikasının yapılmasından vaz geçildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 04 Ocak 2022 tarihinde ilgili dağıtım yerlerine gönderilen resmi yazıda; “Bilecik İli Söğüt İlçesi Küre Köyü Merkez mevkiinde Söğüt Toprak Madencilik San. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası projesi ile ilgili olarak 20.10.2021 tarihinde Çevrimiçi ÇED (e-ÇED) sistemi üzerinden Bakanlığımıza başvuru yapılmıştır. 31.12.2021 tarihinde projeye ilişkin olarak, proje sahibi tarafından yapılan çalışmaların tamamlanamaması ve kurumlar ile görüşmelerin sürmesi nedeniyle, e-ÇED sistemi üzerinden ÇED sürecinin sonlandırılması talep edilmiş ve sonlandırma talebi bakanlığımızca uygun görülmüş olup ÇED süreci sonlandırılmıştır.” ifadelerine yer verildi.
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir