CUMHURBAŞKANI’NA HAYIR DİYORSUNUZ

Gündem 13 Temmuz 2021 20:33
Videoyu Aç CUMHURBAŞKANI’NA HAYIR DİYORSUNUZ
A
a

Büyükşehir Belediyesi meclisinde görüşülen 15 adet tramvay ve tramvayların yedek parçalarının alınmasına ilişkin maddeye karşı oy veren AK Partili Meclis Üyelerine tepki gösteren Yılmaz Büyükerşen, “Cumhurbaşkanı’nın takdirlerine karşı oy vermiş oluyorsunuz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandı. Toplantıda Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edilen ve İller Bankası AŞ tarafından yürütülen ‘Kentsel Altyapı Projeleri’ kapsamında İller Bankası AŞ’nin Büyükşehir Belediyesi’ne ‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tramvay ve Yedek Parçaları Alımı’ işi kapsamında kullandıracak olduğu 40 milyon Avro tutarındaki krediye ilişkin yapılacak iş ve işlemler için Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na yetki verilmesi ile ilgili madde gündeme geldi.

YURT İÇİNDEN ALINSIN
Karşı oy gerekçelerini açıklayan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş, “15 adet tramvay alımının olduğunu ve maliyet olarak da 255 milyon liranın yer aldığını görüyoruz. 40 milyon Avro kredinin bugün ki kur karşılığı 410 milyon civarındadır. Ayrıca bugünkü kur ile hesaplandığında tramvay maliyetinin 27 milyon lira civarında olduğunu görüyoruz. Bunun yerine bu tramvayların yurt içinden temin edilmesi yoluna gidilmesiyle yüzde 40 daha ucuza mal edileceği dikkate alınmıştır” şeklinde konuştu.

OLUMLU GÖRÜŞ
AK Partili Durmuş’a yanıt veren Başkan Büyükerşen, “Gerek Cumhurbaşkanlığı Strateji Planı gerek Hazine Müsteşarlığı gerek İller Bankası ve diğer kamu kuruluşları ile bunlar hep Cumhurbaşkanlığı’na bağlı kurumlar hepsi tarafından olumlu anlaşma ve sözleşme yapılmıştır. Bize daha sonra bunu kendi planımıza alıp uygulamak düşmüştür. Verdiğiniz kararla aslında Sayın Cumhurbaşkanı’nın takdirlerine, ilgili kuruluşların takdirlerine de karşı oy vermiş oluyorsunuz” dedi.

YATIRIM İÇİN BORÇLANIYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım amaçlı borçlandığını söyleyen CHP Meclis Üyesi İbrahim Arslan, “55 km’lik tramvay hattımız ve 47 adet tramvayımız var. Yüzde 10’luk da bir yedek bulundurmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı. İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat