Europen 09 2022 Desktop

CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Gündem 2 Eylül 2022 15:41
Videoyu Aç CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKALIM
A
a

Odunpazarı Belediyesi, 15 farklı mahallede açtığı 16 halk merkezi ile kadın, çocuk, genç, yaşlı, engelli gibi toplumun tüm gruplarına yönelik atölye ve eğitim çalışmalarına katılanlara piknik düzenledi. Piknikte konuşan Başkan Kazım Kurt, “Cumhuriyetimize sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

BAŞKAN KURT’TAN 100. YIL VURGUSU
Piknikte konuşan Başkan Kurt, Eskişehir’in kurtuluşunun 100. Yılının kutlandığına dikkat çekti. Başkan Kurt, yaklaşık iki yıl İngiliz ve Yunan işgalinde kalan Eskişehir’in 2 Eylül’de bağımsız ve özgür bir şehir haline geldiğini kaydetti.  Bu günlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kurt, “Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını dolduruyor. Bir devleti kurarak 100 yıl içinde bu kadar hamle, gelişme sağlamak ancak ve ancak Cumhuriyet ile olur. Onun için Cumhuriyetimize sahip çıkalım. Cumhuriyetimizi başka rejimlerle değiştirmeye kalkanlara tavır koyalım. Bu Cumhuriyet demokratik bir Cumhuriyettir. Bu günlere Cumhuriyet sayesinde gelebildik. 1920’de Türkiye’de okuma yazma oranı yüzde 3’tü. Osmanlı İmparatorluğunun 600 yıl dünyayı yönetmesine rağmen 100 kişiden sadece 3 kişi okuma yazma biliyordu. Okuma yazma-yok, doktor yok, lise yok, okul yok. Cumhuriyet bunların tamamını 50 yılda gerçekleştirdi. Onun için Cumhuriyetin kıymetini bilelim. Başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kuranlara saygı ve minnetimizi her şartta ifade edelim” dedi. Çocukların Kurtuluş Savaşını öğrenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Kurt, Kurtuluş Savaşı kadar zor ve imkânsız başka bir şeyin olmadığını ifade etti. Kurtuluş Savaşının dünyada örneğinin olmadığını vurgulayan Başkan Kurt, “Türkler bu işi yaptı. Başta Atatürk olmak üzere İsmet Paşa ve diğer silah arkadaşlarına bir kez daha saygı, minnet, sevgi ve bağlılığımızı sunuyoruz. Halk merkezlerimizde de bu ruhla çalışalım” diye konuştu.     

OKUMAYA TEŞVİK EDİN
Bu yıl halk merkezlerinde çocuklar için İngilizce ve Matematik derslerine ağırlık vereceklerini belirten Başkan Kurt, “Çocuklarınız kütüphanelerimizi kullansın. Kitap almak çok pahalı, ama kütüphanelerimizdeki kitapları okuyabilirler. Teşvik edin çocuklarınızı. Çocuklarımızın kitap okuyarak çevresini, toplumu tanıması lazım, çünkü Türkiye çok büyük ve özel bir ülke. İyi yönetilemediğimiz için  aşağı doğru gidiyoruz. 2002’de Türkiye Dünya’nın en gelişmiş 17’nci ülkesi idi. 20 yıl geçti, Dünya’da 23’üncü sıraya geriledi. İyiye gitmiyoruz. Bu nedenle aklımızı başımıza alıp, çocuklarımızı iyi eğitelim. Geleceğimizi kurtaracak olanlar bu çocuklar. Bütün yatırımımızı ‘Çocukları ve Kadınları Mutlu olan bir Odunpazarı için yapıyoruz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat