Europen 09 2022 Desktop

CUMHURİYETİN TEMELİ DEVRİM YASALARIDIR

Gündem 2 Mart 2023 16:03
Videoyu Aç CUMHURİYETİN TEMELİ DEVRİM YASALARIDIR
A
a

3 Mart 1924’tee TBMM’de kabul edilen devrim yasalarıyla halifeliğin ve Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı’nın kaldırıldığını; ayrıca öğrenim birliği yasasının kabul edildiğini belirten ÇYDD Şube Başkanı Sevgi Akmen, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti yapılanmasının bu şekilde oluştuğunu söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Akmen, “Halifeliğin kaldırılması, hukuk devriminin yapılmasını, Türk Medeni Kanunu'nun kabul edilmesini ve kadın hakları ile ilgili önemli kazanımların yaşama geçirilmesini sağlamıştır. Modern devlet yapısında yeri olmayan ve alınan kararların şeriat kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı'nın kaldırılması ile de din ve devlet işleri birbirinden ayrılarak "laik devlet anlayışının" üstün kılınması sağlanmıştır” dedi.

BİLİMSELLİKTEN UZAKLAŞILIYOR
Ulus birliğinin sağlanması için eğitim birliğinin şart olduğunu belirten Akmen, “Üzülerek gözlemliyoruz ki, aradan geçen yıllardan sonra eğitim sistemimiz iktidarın 'dindar ve kindar nesil yetiştirme' politikası nedeniyle akıl ve bilimi temel alan aydınlanmacı ekseninden kaydırılmaya çalışılmaktadır” şeklinde konuştu. Akmen ayrıca Eskişehir halkını bugün saat 12.00’de Vilayet Meydanı’nda düzenlenecek olan törene davet etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat