DAHA AZ YAŞAYIN DEMEK

Gündem 12 Ağustos 2021 18:48
Videoyu Aç DAHA AZ YAŞAYIN DEMEK
A
a

Memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yapıldı. Eğitim Sen Eskişehir Şube Binası’nda zam oranı ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı açıklamaya göre memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yapıldı. 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı içinse zam oranı teklifi yüzde 6+6 ve enflasyon farkı şeklinde açıklandı. KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal ve Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul, Eğitim Sen Eskişehir Şube Binası’nda yaptıkları basın toplantısı ile zam oranlarını değerlendirdiler.

MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
Yapılan zam oranının daha az yaşamak anlamına geldiğini söyleyen Necla Kurul, “Eğitim Sen olarak demokratik, grevli toplu sözleşmeli bir sendika yasası için gerçekten mücadeleyi yükseltmenin zamanı geldiğini açıkça ifade etmek gerekiyor. Bunun için kamu emekçileri kendi güçlerine güvenmeli. Önümüzdeki dönem bu ücret artış oranıyla öğretmenlerimiz daha az gıdadan yararlanacak ve çocuklarımız aynı zamanda. Daha kötü koşullarda barınma hakkıyla karşı karşıya kalacaklar, protein besinlerine ulaşmakta zorlanacaklar. Sağlık hizmetlerinden daha az yararlanacaklar. Bu ücret daha az yaşamak demek. Bunu anlatacağız. Bu ülkenin tüm bireylerine anlatacağız. Bu ücretlerle yaşam sürülmez. Bu ücretlerle yaşanmaz. Bu ücretlerle onurlu bir yaşam sürülmez. Biz taleplerimizi yine dillendireceğiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

SEFALETİ HAK GÖRDÜLER
Memurlara sefaletin hak görüldüğünü söyleyen Şenol Köksal, “Dağ fare doğurdu demek şu anki tabloya anlam yükler. Enflasyon altında ezdirmeyeceğiz diyen bir bakanın geldiği nokta bu. Bu yıl da kendini tekrar etmiştir. Konfederasyonlar masaya çağırmışlar ve aynı tiyatro sahnelenmiştir. Bizlere kamu emekçilerine her dönem olduğu gibi açlığı, sefaleti hak gören iktidar açıklamasını bu boyutu ile yapmıştır. Biz bu ülkede 2022 yılı için içinden geçtiğimiz bu sürecin hak kayıplarının üzerinden hesap yaptığımızda yoksulluk sınırının üzerinde bir en düşük memura ilişkin zam talebimiz vardı. Pazartesinden itibaren bir dizi önlemler almıştık. İş yerlerinde bunu tartışan, 18’inde Edirne ve Batman’dan başlayan ve Ankara’ya tepkiyi örgütleyen KESK’in TİS yürüyüşünü öngörmüştük ve bunlara başlayacağız” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat