Europen 09 2022 Desktop

Değişken hava şartları apartman kapılarının açık kalmasına neden oluyor

Gündem 8 Mart 2023 11:43
Videoyu Aç Değişken hava şartları apartman kapılarının açık kalmasına neden oluyor
A
a

Gece ve gündüz hava sıcaklıklarında yüksek fark bulunmasından dolayı apartman kapılarında bulunan hidroliklerin sağlıklı çalışmadığını belirten anahtarcı Ahmet Boz, “Hidrolik ayarından dolayı da kapılar kapanmıyor ve kötü niyetli insanlar için de bu bulunmaz bir fırsat ortaya çıkıyor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Değişkenlik gösteren hava şartlarıyla birlikte gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı 15 dereceye kadar ulaştı. Oluşan sıcaklık farkından dolayı da apartman kapılarında bulunan hidrolikler sağlıklı çalışamaz hale geldi. Gündüz saatlerinde sağlıklı çalışan kapılar gece saatlerinde açık kalabiliyor. Gece sağlıklı çalışan kapılar gündüz saatlerinde sert kapanarak kilit sistemine zarar veriyor. Apartman kapılarında hava sıcaklığına bağlı yaşanan problemlerin kötü niyetli insanlar için fırsat oluşturduğunu belirten Eskişehirli anahtarcı Ahmet Boz, "Hidrolik ayarından dolayı da kapılar kapanmıyor ve kötü niyetli insanlar için de bu bulunmaz bir fırsat ortaya çıkıyor” dedi.
“Apartmana girip çıkarken kapıların tam kapandığından emin olmamız gerekiyor”
Özellikle şu dönemde hava sıcaklıklarına bağlı kapıların kapanmamasına karşı vatandaşları bireysel tedbir almaları konusunda uyaran Boz, şu ifadeleri kullandı:
“Havaların düzensiz sıcaklığından dolayı hidroliklerin ayarları tutmuyor. Gündüz için ayarladığımız hidrolikler gece kapıların kapanmasını sağlamıyor. Akşam ayarladığımız hidrolikler ise gündüz saatlerinde kapının sert kapanmasına neden oluyor. Kapı çarpmasın diye bilip bilmeden değiştirilen hidrolik ayarından dolayı da kapılar kapanmıyor ve kötü niyetli insanlar için de bu bulunmaz bir fırsat ortaya çıkıyor. O yüzden apartmana girip çıkarken kapıların tam kapandığından emin olmamız gerekiyor. Bunun haricinde kapıların özellikle menteşe ve dil bölümlerinde meydana gelen kurumaların önüne geçmek için yağlanması gerekiyor. Menteşe ve dil kısmı yağlı olduğu sürece kapılar daha kolay kapanır.” İHA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat