DEPREM ESKİŞEHİR İÇİN BÜYÜK TEHDİT!

Gündem 29 Mayıs 2022 16:29
Videoyu Aç DEPREM ESKİŞEHİR İÇİN BÜYÜK TEHDİT!
A
a

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Orkun Kılıç, ES TV'de yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Gazeteciler ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş ve Sonhaber Gazetesi Muhabiri Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Kılıç, Konut fiyatlarını, kiraları, inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları ve hobi bahçelerini değerlendirdi.

ESKİŞEHİR’DE DEPREM OLACAK
İMO Başkanı Orkun Kılıç, “Eskişehir’in alüvyon bir zemini var, şehrin merkezi maalesef Porsuk’un kıyıları bu alüvyon zemine Eskişehir’in yüksek katta en eski binalarını yapmışız. Eskişehir’de 99 öncesi yapılan alüvyona oturan işte böyle 6 dükkan filan olan yapıların çok büyük bir kısmı riskli. Bunlar nereler? Atatürk Caddesi, Yunus Emre Caddesi, Sivrihisar Caddesi, Kızılcıklı, Mahmut Pehlivan Caddesi, Doktorlar Caddesi gibi bizim çok önemli arterlerimiz. Caddelerdeki binaların çok büyük bir kısmı riskli. Buna kimse itiraz edemez, bir deprem olacak; yıkıcı bir deprem olacak. Ne zaman olacak? Tam olarak hangi noktada olacak, büyüklüğü ne olacak bilmiyoruz. Bu depremde saydığım arterler yıkılacak” ifadelerini kullandı.

YASAYLA OLMUYOR
Deprem riskli yüksek olan bölgelerde kentsel dönüşümün yapılması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, “Çünkü buralarda bir deprem olursa ölüm olacak. Diğer taraflarda daha risk, daha düşük risk yok diyemem, bakmak incelemek lazım. Kentsel dönüşüm yasasıyla falan bu iş bence olmuyor. Bizim burada yapmamız gereken bu alanlarda ada bazında imar çalışmalarını yapıp vatandaşa ada bazında anlaşıp geliyorsa emsal artışı vermek normal parseli ile geliyorsa mevcut hakkını da korumak. Bu işi 99’da yapsaydık şimdiye kadar büyük ölçüde burayı dönüştürdük. Yarın bir imar planı revizyonu yaparsak. 30-40 sene sonra ciddi anlamda yenilemiş oluruz” dedi. HM


 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir