DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTAMAYIZ

Gündem 16 Ağustos 2021 16:50
Videoyu Aç DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTAMAYIZ
A
a

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, 17 Ağustos depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında deprem gerçeğini unutmamak gerektiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başkan Can Ayday, “Marmara Depreminin 22 yılında Orman Yangınlarından, Sel Baskınlarına kadar birçok afetleri yaşadık. Ülkemizin ciğerleri olan ormanlar yandı, can kaybı oldu, sel baskınında sayısı 60’ı geçen can kaybı yaşadık. Deprem, Orman Yangını ve Sel baskınının hepsinde yaşanan ve can-mal kaybına neden olan, bu afetlerin önceden önlemini almadan, bilimsel çalışma yapmadan, riskli yerleri önceden belirlemeden yapılan planlar, kısacası bilime inanmamadır. Kar ve rant ön plana çıkınca günümüz insanının, sorumluların gözü hiçbir şey görmemektedir” dedi.
 
Başkan Ayday, “Bu konularda biz Jeoloji Mühendisleri Odası olarak her türlü önlemi önceden söyledik. “Aktif Fay Hatlarına ve dere yataklarına bina yapma, yapılaşmadan kaçınalım” dedik. Sorumlu kişilere bunları onlarca, yüzlerce kez söyledik. Her seferinde haklı çıktık. Haklı çıkmaktan bezdik. Her seferinde yüzlerce can kaybı, bir o kadar yaralı ve mal kaybı yaşadık. Marmara Depreminin 22 yılında yine Deprem unutuldu. Depremin bir kez daha kendini hatırlatacağı zaman gelmeden, yine can ve mal kaybına neden olmadan, biz Jeoloji Mühendisleri Eskişehir Şubesi olarak usanmadan bir kez daha sorumluları uyarıyoruz. Eskişehir ili gibi kent merkezinin içinden aktif fay geçen bir yerleşim yerinde gerekli çalışmaların yapılmasını ve önlemlerin alınması gerektiğini söylüyoruz. 1999 Marmara Depremini sorumlular unutsa bile bizler unutmadık” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat