Europen 09 2022 Desktop

DEPREMZEDELER İÇİN 15 BİN EKMEK ÜRETİLİYOR

Gündem 8 Şubat 2023 16:16
Videoyu Aç DEPREMZEDELER İÇİN 15 BİN EKMEK ÜRETİLİYOR
A
a

Eskişehir'deki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan "fırın atölyesi"nde gönüllü öğretmen ve öğrenciler, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle bölgeye gönderilmek üzere günlük 15 bin roll ekmek üretiyor.

100 BİN EKMEĞE ÇIKACAK
Milli Eğitim Bakanlığınca 81 ilde 100 meslek lisesine "fırın atölyesi" kazandırılmasına yönelik protokol kapsamında oluşturulan "fırın atölyesi"nde okulun Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencileri ve öğretmenleri depremin ardından günlük ekmek üretimine başladı. Gönüllü öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen günlük 15 bin ekmek, Eskişehir Valiliği koordinesinde kara yolu ve hava yoluyla deprem bölgelerine gönderiliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapasiteyi günlük yaklaşık 100 bin ekmeği çıkartıp, depremzedelere göndermek için çalışmalara başladı.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Depremin ardından yüreklere düşen acıyı eğitim camiası olarak paylaştıklarını belirten Töre, şöyle konuştu: "Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek için hareket ediyoruz. İlk aşamada deprem bölgesindeki su ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Çocuklar için kışlık giysiler gönderiyoruz. Battaniye ve yorgan gönderiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından topladığımız yardım malzemelerini içeren 11 tır, deprem bölgesine hareket etti. Depremzedelerin yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz."

EKMEKLERİMİZ ULAŞIYOR
Töre, deprem bölgesine ulaştırılmak üzere 2 gündür roll ekmek ürettiklerini dile getirdi. Ekmeklerin, Valiliğin himayelerinde AFAD'ın koordinatörlüğünde ihtiyaç duyulan illere ulaştırıldığını aktaran Töre, "Deprem bölgesindeki kentlerimiz için şimdilik günlük 15 bin ekmek üretiyoruz. Kapasitemizi 60 bine kadar çıkartacağız. Hazırlıklara başladık, bir hafta içinde kapasiteyi artıracağız. Hedefimiz günlük 100 bin ekmek üretip, depremzedelerimizle buluşturmaktır." ifadelerini kullandı.

2 GÜNDE 30 BİN ROLL EKMEĞİ TESLİM ETTİK
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İrem Çakır da İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre'nin talimatıyla 24 saat esasıyla 2 vardiya çalışarak roll ekmek ürettiklerini bildirdi. Depremin meydana geldiği gün bölgeye kumanya gönderdiklerini anlatan Çakır, "2 günde 30 bin roll ekmeği teslim ettik. Depremzedeler için elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz." dedi. Gıda Teknolojileri Alanı öğrencilerinden Nadir Bor ise elinden geldiğince üretime destek olmayı sürdüreceğini ifade etti. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat