DEPREMZEDENİN GELECEĞİ BELİRSİZ

Gündem 27 Şubat 2023 15:52
Videoyu Aç DEPREMZEDENİN GELECEĞİ BELİRSİZ
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 11 ili etkileyen depremlerin ardından Eskişehir’e gelen depremzedeleri kaldıkları misafirhaneler ile evlerde ziyaret ediyor. Çakırözer, kendisine aktarılan sorun ve talepleri de raporlayarak kamuoyuyla paylaştı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
KİRA ARTIŞINA DUR DENMELİ
Eskişehir Polis Eğitim Merkezi, Ali Güven Uygulamalı Oteli, Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü’nde misafir olan depremzedeler ile Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde evlerde kalan depremzedelerle bir araya gelen Çakırözer’in paylaştığı rapora göre, çok sayıda risk barındıran afet bölgelerinden ayrılan ve yakın gelecekte geri dönebileceklerini düşünmeyen depremzelerin yaşadığı sorun ve talepler şöyle:  “Depremzede yurttaşların öncelikli sorunu barınma. Evleri yıkılan, kalacak yeri olmadığı için yakın zamanda geri dönemeyecek olan binlerce depremzede bulundukları illerde  kiralık ev arayışına girdi. Astronomik kira artışları nedeniyle çaresiz kalan depremzede yurttaşlar acil önlem alınmasını, astronomik kira artışına dur denilmesini istiyor.”

HASAR TESPİT RAPORLARI GÜVEN VERMİYOR
“Afet bölgelerinde yapılan hasar tespit raporları da depremzedelere güven vermiyor. Bazı depremzedeler yıkılan evler için bile ‘az hasarlı’ raporu verildiğini söylerken, bazıları ise ‘hasarsız’ raporu verilen evlerine tekrar yaşanabilecek bir deprem tehlikesine karşı girmek istemiyor.” diyen Çakırözer, “Depremzedeler  meslek odaları ile yeni bir teknik inceleme yapılmasını istiyor.  Deprem nedeniyle evini, işini ve tüm varlığını kaybeden depremzede yurttaşlar da göç ettikleri bölgelerde ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya. Depremzedeler kendilerine iş imkanı sağlanmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.
Çakırözer diğer talepleri ise şöyle sıraladı: “Depremde yakınlarını kaybeden, evsiz kalan ve büyük tramvalar yaşayan kamu çalışanları afet bölgelerine geri dönmek istemiyor. Bu çalışanların farklı şehirlere atama taleplerine de kolaylık sağlanmalı. Atama bekleyen on binlerce eğitimci, sağlıkçının atamaları derhal yapılmalı. Depremzede aileler ile öğrencilerin öncelikle taleplerinden biri de eğitim desteği. Deprem sonrası üniversitelerin online eğitime geçmesinin ardından depremzede öğrenciler dersleri takip edibilmek için ücretsiz internet desteği istiyor. Depremzede üniversite öğrencilerine karşılıksız ve koşulsuz burs desteği verilmeli ve KYK kredi  ödemeleri faizsiz ertelenmeli.” HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat