DESTEK BEKLİYORUZ

Gündem 5 Ocak 2022 18:44
Videoyu Aç DESTEK BEKLİYORUZ
A
a

Yılbaşıyla birlikte tarım girdi maliyetlerine ve tarım bağ-kur primine çok zam geldiğini söyleyen Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, “Biz bu yıla özel yüzde 50 destek bekliyoruz. Destek olsun ki üretime devam edelim. Yoksa bu şartlarda bu işi yapmak çok zor” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, yılbaşıyla birlikte enerjiye, mazota ve tarım girdi ürünlerine gelen zamlar nedeniyle üreticinin üretemez noktaya geldiğini ifade etti. Geçen yıl 50 kilometrelik lik enerjiye 36 bin lira ödediklerini fakat bu faturanın yılbaşında gelen zamlar nedeniyle 72 bin liraya çıkacağını söyleyen Erdemli, bu yıla özel olarak çiftçiye verilen desteğin yüzde 50 artırılması gerektiğini belirtti. Yılbaşında yapılan zamlardan en çok üreticinin etkileneceğini söyleyen Erdemli, “Yılbaşında açıklanan rakamlarla enflasyon oranı yüzde 36,8 oldu, gıda enflasyonu yüzde 43,80 arttı. Üretici fiyat endeksi de yüzde 79,80 olarak açıklandı. Bizlerin girdilerinin tamamı ithal. Mazot, gübre, ilaç, enerji, tohum bunların hepsi ithal ediliyor. Hasat zamanı 2 bin 250 lira alınan buğday, şimdi 5 bin TL oldu. Bin 750 TL’ye bizden alınan arpanın şu anki satış fiyatı 3 bin 950 lira. Enerjiye yapılan zam. Son zamanda tarımsal sulamada enerjiye yapılan zam yüzde 94,8” diye konuştu.

ÜRETİCİ ZARAR EDECEK
Gelen zamlar sonucunda ortaya çıkan rakamların afaki olduğunu ve üreticinin bunları ödemesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Erdemli, “Geçen yıllarda 50 KW’lik bir enerjiye tarımsal sulamada aylık ödediğim rakam 36 bin 556 lira. Bu şimdi ikiye katlandı. 72 bin lira civarında bir fiyat olacak. Aylık 50 KW’ye verilen bu rakam. Burada 100 dekar bir yer sulasak. Bunun maliyeti mutlaka 2 katı olduktan sonra vatandaşa da tüketiciye de 2 kat olacak. Ve bunu bizim üreticimiz her ay ödemek zorunda olmasına rağmen ödeyemeyecek. Sulaması gereken 100 dekar yerin yarısını veya dörtte birini sulayacak. Verim düşecek. Verim düştüğü için de dışarıya muhtaç olacağız. Yine ithalata muhtaç olacağız. Dışardan gelecek tarım ürünleri. Bu da en çok ülkemizde az kazanan üreticileri veya hiç kazanamayan üreticileri etkileyecek. Bunun bir an önce düzeltilmesi lazım. Bizim tarım bağ kur primleri 36.8 arttı yıllık olarak. Aylık ödemesi gereken tarım bağ-kur pirimi bin 661 lira. Bunu 12 aya vurduğumuz zaman 20 bin liraya yakın rakam yapıyor. Nasıl ödeyeceğiz? Bunlar afaki rakamlar. Bunları ödemek mümkün değil. Ama bizim desteklerimize gelen zam yüzde 12,5. Bunların mutlaka düzeltilmesi lazım. Ekstra bir destekleme yapılması lazım bu yıl. Yetkililerden bu seneye özgü ekstra yüzde 50 destekleme yapılması lazım ki üretime devam edelim. Yoksa bu şartlarda bu işi yapmak çok zor. Üretici zarar edecek, içinden çıkamayacak. O yüzden üretmeyecek. Biz bu yıla özel yüzde 50 destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir