DESTEK PAKETİ AÇIKLAMADAN MECLİS’İ KAPATMAYALIM

Gündem 29 Nisan 2021 14:22
Videoyu Aç DESTEK PAKETİ AÇIKLAMADAN MECLİS’İ KAPATMAYALIM
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de tam kapanmadan etkilenecek esnaf ve yurttaşlara destek paketi istedi. TBMM Genel Kurulu’nda çağrıda bulunan Çakırözer, “Kapanmadan etkilenecek esnafa, emekliye, emekçiye, çiftçiye gelir desteği açıklamadan Meclis’i kapatmayalım” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
ESNAF KARAR KARA DÜŞÜNÜYOR
Esnafın kara kara düşündüğünü söyleyen CHP’li Çakırözer, “Borçlar faizle büyüyor çeklerin vadesi geliyor. Dükkanımı yakacağım diyen mi dersiniz, vilayet meydanına çıkacağım diyen mi dersiniz. Ülke kapanıyor ama Türkiye’nin dört bir yanında on binlerce tuhafiyeci esnafı kara kara düşünüyor. Emek Mahallemizdeki Konyalım pidecisi; 3 ay önce ziyaret ettim. sahibi Ecevit Döngel pandemide destek alamamaktan, borçları kirayı ödeyememekten şikayetçiydi. Bugün artık dükkanı kapalı, 5 çalışanı işsizbir buçuk yılda sadece bin lira vermişler. Türkiye’deon binlerce lokantacı, pideci aynı Ecevit kardeşimiz gibi iflasın eşiğinde... Konyalım’ın yan komşusu NasrettinHoca Kundura, emeğin eski esnaflarından.. İki aydır kirasını ödeyemiyor, şimdi bu ayı nasıl döndürecek kara kara düşünüyor. Şirintepe Mahallemizin uğrak yeri Öztelevole Kıraathanesi aylardır kahve kapalı. İşletmecisi Sinan Yıldız dertli, üç kuruş emekli maaşım olmasa hepimiz aç kalmıştık diyor” diyerek Eskişehir’deki durumu anlattı.

HACİZLERE SON VERİLMELİ
Türkiye’de on binlerce esnafın aylardır işsiz olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Çakırözer, “Şimdi ülke kapanırken onlar daha da kaygılı. Esnafımız on yıllardır devletine vergi öder,ama şimdi siz bu insanlara 12 ay bakamadınız. Bakamadığımız gibi icra tebligatları göndermeye başladınız. İşte belgesi!.. İnsanlar açlıkla, yoksullukla boğuşurken,siz  dükkanlara icra tebligatları gönderiyorsunuz. Bundan daha ayıplı daha vicdansızca bir şey olamaz. Bu icralara hacizlere derhal son verilmelidir. Sadece esnaf mı? Müzisyenler var, tam 14 aydır mesleğini yapamıyor. Eskişehir’imizin düğün ve eğlence hayatının tanınmış ismi kemancı turgay bayloz ile konuştum. Aylarca işsiz kaldı. ev kredisi, faturalar, masraflar hepsi birikti. Ne çektiğimi bir ben bir de Allah biliyor diyor. Sonunda belediyenin park bahçeler biriminde geçici işe sığınabildi. Ama şehirlerimizde binlerce müzisyenimiz, ses sanatçımız aylardır işsiz. Gündelik çalışan bu insanlar yevmiyesiz kalınca nasıl yaşayacak? Sokakta limon satarak, simit satarak, ayakkabı boyayarak geçimini sağlayan yüzbinler ne yapacak? Kimse bilmiyor! Bilmediği gibi kimsenin umurunda da değil. Bakın böyle bir tam kapanmada yurttaşını desteksiz bırakan tek ülke Türkiye. Bir zimbamve kadar bile destek veremedik yurttaşımızadestek paketini ağzınıza bile almıyorsunuz” dedi.

CHP’Lİ BELEDİYELER DESTEK OLDU
“Devletin yapmadığı yardımları Eskişehir’de hayırseverlerin desteğiyle belediyelerimiz yapıyor”diyen Çakırözer, şunları söyledi: “Bakın sadece Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz şehrimizde 176 bin 655 kez erzak gıda ve sıcak aş dağıtmış. 46 bin aileye gıda kolisi göndermiş. Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerimiz binlerce esnafımıza yardım çekleri, Halk Market kartları dağıttıhem de bütün bunları baskılara, bütçe kesintilerine rağmen yaptılar ve yapmaya da kararlılar. Milyonlarca esnaf, işçi, emekliden fedakarlık isteyenler,diğer yanda bu kapanmada bile bir grup ayrıcalıklı insanın cebini doldurmaya devam edecek. Geçmediğimiz yoldan köprüden, uçmadığımız havaalanından bu kapanma döneminde bile onlar en az  bir milyar lira kazanacak. Peki bir avuç yandaşın cebini dolduranlarsıra 30 – 40 yılını bu ülkeye harcayan emeklimize gelince ne yapıyor? Sus pus..”

BORÇLARI ERTELEYELİM
CHP Gelen Başkanı Kemal Kılıdaroğlu’nuntalepleri sonucu uygulamaya konan bayram ikramiyelerinin üç yıldır yerinde saydığını hatırlatan Çakırözer, “Şimdi nihayet bu bayramda sadece 100 lira artırdılar. 1100 lira ödenecek ikramiye olarakpeki ama bu yeter mi? İşte gerçekler:2 yıllık enflasyon oranında artsa 1560 lira olacaktı bu ikramiye. Asgari ücret zammı kadar artsa 1762 lirahele helemüteahhitlere yol, köprü, tünel geçişlerinde verilen dolar kurundaki artış verilse 2070 lira olacaktı bu ikramiye. Verirler mi? Vermezler. Bu mübarek ramazan ayında yurttaşımızı evlerine kapattık,evet sağlık her şeyden önemli  ama iş de aş da önemli. Gelin Melis’i kapatmadan kara kara düşen esnafımıza,tencerede ne kaynatacağım diyen emeklimize,gazı kirayı suyu nasıl ödeyeceğim diyen emekçimizegelir  desteği paketini bu Meclis’ten çıkaralım.Pandemi bitene kadar esnafın çek, senet, kira, vergi, kredi ve kredi kartı borçlarını öteleyelim,SGK yapılandırmalarını yeniden düzenleyelim, eve kapanan yurttaşımıza en az asgari ücret tutarında desteği açıklayalım.unutmayalım yalnız virüs değil, açlık da, umutsuzluk da öldürüyor” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat