Europen 09 2022 Desktop

DESTEKLER ÜRETİM SORUNUMUZU ÇÖZEMEZ

Gündem 10 Kasım 2022 16:00
Videoyu Aç DESTEKLER ÜRETİM SORUNUMUZU ÇÖZEMEZ
A
a

Eskişehir Tarım Platformu üyeleri bir araya gelerek açıklanan tarımsal desteklerle ilgili tepkisini dile getirdi. Platform adına Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar açıklama yaptı.

DESTEKLER YETERSİZ
Özbunar desteklerin üretim sorunları karşısında son derece yetersiz olduğunu dile getirdi. Özbunar, “2023 yılı bütçesinden ödenecek 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı; gerek toplam destek bütçesi ve ürün bazlı tarımsal destekler, gerekse desteklerin ödeme zamanı açısından değerlendirildiğinde, yaşanan çok ciddi üretim sorunları karşısında son derece yetersizdir. TBMM'ye sunulan 2023 yılı Bütçe Teklifi'nde geçen yılsonunda 44 milyar TL olan destekleme bütçesi 54 milyar TL'ye yükselse de, artış % 109 değil % 23 düzeyinde ve son derece yetersizdir’’ dedi.

ÇİFTÇİ ZARAR EDECEK
Yüksek enflasyon ve yüksek girdi maliyetlerine karşın desteklerin altı ay sonradan ödenecek olması nedeniyle çiftçinin zarar edeceğini dile getiren Özbunar, ‘‘Karar ile organik tarım ve organik gübre, iyi tarım uygulamaları, yem bitkileri, havza bazlı ürün fark ödemeleri (çay hariç), sertifikalı tohum ve fidan üretim desteği gibi pek çok kalemde herhangi bir artış söz konusu değildir’’ ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat