Europen 09 2022 Desktop

DOLANDIRICILARDAN YENİ YÖNTEM!

Gündem 23 Şubat 2023 14:08
Videoyu Aç DOLANDIRICILARDAN YENİ YÖNTEM!
A
a

Dolandırıcıların hedefinde bu sefer de fotoğrafçılar var. Eskişehir’de fotoğrafçılık yapan İdris İbiş, geçtiğimiz günlerde telefonuna gelen mesaj ile şaşırdı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İlk başlarda müşteri zannettiği şahsın biyometrik ve vesikalık fotoğraf datası istediğini belirten İbiş, telefondaki kişinin bilgisayarındaki tüm verileri istemesi üzerine şoke oldu. Özellikle biyometrik fotoğraf datalarının sahte kimlik, ehliyet, pasaport yapımı gibi işlerde kullanılacağından şüphelenen fotoğrafçı İdris İbiş, önce polise ardından adli makamlara ulaştı. Üçüncü şahıslara veri aktarımının büyük suç olduğunu öğrendikten sonra meslektaşlarını da dikkatli olması konusunda uyaran İbiş, “Ne kadar para teklif edilirse edilsin biyometrik ve vesikalık verilerinin aktarılmaması gerekiyor” dedi.

SAHTECİLİK YAPILABİLİR
Sadece fotoğrafçılarda bulunan ve kötü niyetli üçüncü şahısların eline geçtiğinde kimlik, ehliyet ve pasaport sahteciliği yapılabilecek biyometrik fotoğraf dataları için dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen İbiş, şu ifadeleri kullandı: “Biyometrik verisi çok büyük bir veridir. Bununla beraber sahte kimlik, sahte ehliyet, sahte pasaport gibi şeylerin kullanılabileceği terör ve kredi çekme gibi işlemler sağlanabiliyor. Böylelikle birçok suç oluşabiliyor. Bundan dolayı bu verilen üçüncü şahıslara aktarılmaması gerekiyor. Olay kât'iyetle para değil. Ne kadar para teklif edilirse edilsin biyometrik ve vesikalık verilerinin aktarılmaması gerekiyor.” İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat