Europen 09 2022 Desktop

ECZACILAR EYLEM KARARINDAN VAZGEÇMEDİ

Gündem 13 Ekim 2022 14:25
Videoyu Aç ECZACILAR EYLEM KARARINDAN VAZGEÇMEDİ
A
a

Resmi gazete yayımlanan kararname ile eczaların kar oranlarında iyileştirmeye gidildi. Fakat bu iyileştirme eczacıların taleplerine karşılamadı. Zira eczacılar 16 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirecekleri Büyük Miting kararından vazgeçmedi.

Eczacılar Ankara Tandoğan’da eylem yapmaya hazırlanıyor. Taleplerini haykırmak için 16 Ekim’de buluşma kararı alan binlerce eczacı için yeni bir gelişme yaşandı. Resmi gazetede yayımlanan kararla eczacıların haklarında iyileştirmeye gidildi. Fakat bu iyileşme eczacıları miting kararından vazgeçirmedi. Zira Eskişehir-Bilecik Eczacılar Odası Başkanı Metin Kamış yaptığı açıklamada yapılan iyileştirmenin taleplerini karşılamadığını dile getirdi. 

TALEPLERİMİZİ KARŞILAMADI
Kamış, “Bir kararname ile ilaç kararnamesinde bir iyileştirme yapıldı. Teknik olarak çok detaya girmeyeceğim ama baremlerde iki kat artış yapıldı. Yani bu demek oluyor ki enflasyonun onlu, on birli katlara çıktığı zamanlar da bizim sadece iki kat artırıldı baremler. Bu artırımı da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Önümüzdeki günlerde gelecek olan bir ilaç zammı ile bu artırımında bir anlamı olmadığını göreceğiz. Bizim talebimiz ilaç fiyat kararnamesindeki güncellemeden ziyade her yıl enflasyon oranında güncellenmesi ya da asgari ücret görüşmeleri gibi her yıl belli bir zamanda oturulup bir oran belirlenmesi. Bunu talep ediyoruz. Bunun dışında söyleyeceklerimiz 16 Ekim Pazar günü Türkiye’nin dört bir yanından eczacı, eczacı teknisyeni arkadaşlarımız, eczacılık fakültesi arkadaşlarımız, eczacılarının arkadaşları, ailesi, yakınları, dostlarını hepimiz Ankara’da Tandoğan Meydanında olacağız. Bizlerde Eskişehir- Bilecik Eczacı Odası olarak yaklaşık yedi yüz elli, sekiz yüz kişi ile bu mitinge katılım sağlayacağız. Orada meydanlarda taleplerimizi dile getireceğiz. Umuyorum ki siyasi otorite tarafından bu taleplerimiz göz ardı edilmez. Mitingden sonra en azından bizim taleplerimize yakın şekilde karşılık verirler” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat