EGC yeniden Karaca dedi

Gündem 20 Haziran 2021 16:13
Videoyu Aç EGC yeniden  Karaca dedi
A
a

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nin 26’ıncı Olağan Genel Kurulu yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Kongrede gerçekleştirilen seçimde mevcut başkan Yılmaz Karaca yeniden seçilerek güven tazeledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
EN Otel Karaca’da yoğun bir katılımla gerçekleşen kongre saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Ardından Divan Kurulu Antalya Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Erdoğan Kahya, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici ve Gebze Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Altun’dan oluştu. Divan Kurulu’nun oluşturulmasının ardından faaliyet ve denetim raporu okunarak yönetim ve denetim kurulları oylamayla aklandı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, ‘‘Anadolu basını bitiyor. Türkiye'de en zor görevi şu an bizler yapıyoruz. Zor şartlarda çalışılmasına rağmen hiçbir biçimde bize destek paketi açıklanmadı. Basın İlan Kurumu gazetelere biraz destek vermiş gibi görünüyor ancak yeterli değil. Gazeteler ve televizyonların bir kısmı kapandı. İnternet haber portalları için yasa çıkarılmaması doğru bir şey değil. Yasanın bir an önce çıkması gerekir. Türkiye de en çok mağdur olan kişiler ise basın çalışanları. Birçok arkadaşımız asgari ücret alamıyor, bin lirayla geçinmek zorunda kalıyor; gazete ve televizyon sahiplerinden çok çalışanlara bir paket açıklanarak destek verilmeli, basın bağımsız olmalı, hangimiz açık açık yazabiliyoruz, hangimiz hür yazabiliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ ÖZGÜR BASIN AÇACAK’
Kongreye katılan CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer de birer konuşma yaptı. Süllü, konuşmasında, "zor koşullarda çalışıyorsunuz. Daha özgür, demokrasi içinde görev yapacağınıza inanıyorum. Parlamenter sistemi tesis ederek daha güzel bir geleceği birlikte inşa edeceğimize inanıyorum" diye konuştu. Çakırözer de konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: "Medya-siyaset-ticaret-mafya ilişkileri gündemde. Üstünün örtülmeye çalışılan pislikler kamunun zararınadır. Asıl gazetecilik bu pisliklerin kamuoyuna ifşasıdır. Biz bu işi bir yere kadar yapabiliriz. Ama sonrasında görev Cumhuriyet Savcılarınındır. Türkiye'nin önünü açacak olan özgür basındır."

KARACA YENİDEN SEÇİLDİ
Ardından gerçekleştirilen seçimde Başkan Yılmaz Karaca, yeniden seçilerek güven tazeledi. Karaca başkanlığında yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: ‘‘Bülent Özyazıcı, Muharrem Esen, Hakkı Sağlam, Kemal Atlan,Seda Uçar Kale ve Hakan Türktan.’’ Denetleme Kurulu üyeleri Ali Akyüz, Çağlar Özyazıcı ve Nazım Aydın olarak seçilirken, Federasyon Delegeleri ise Muharrem Esen, Hakkı Sağlam, Ali İhsan Sarıçoban ve Nurgül Öztekin oldu.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat