EĞİTİM BÜTÇELERİ YETERSİZ

Gündem 1 Nisan 2022 14:06
Videoyu Aç EĞİTİM BÜTÇELERİ YETERSİZ
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Süllü “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. Maddesi’nde, kimsenin eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamayacağı belirtilmektedir. Otizmli bireyler tanı aldıkları ilk günden itibaren, özel eğitime gereksinim duymalarına karşın yeterli nicelikte ve nitelikte özel eğitim alamamaları, bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Otizmli öğrencilerin yaşadığı sorunların ve eğitim süreçlerinin sağlıklı sürdürülebilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.” dedi.
Otizmli çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına kabul sürecinde de sorun yaşadığını belirten Süllü, “Otizmli çocukların bütçeden ayrılacak paylarla nitelikli hizmet alabilmesi ve eğitim hakkının korunması, çocuğun üstün yararının gözetilmesi, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi açısından da gereklidir. Ayrıca, eğitim sürecinde aileye yüklenen maddi yükün artması, çocukların zaman içinde eğitim hakkını kaybetmesi riskini de beraberinde getirmektedir” dedi. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir