Europen 09 2022 Desktop

EKONOMİK OLARAK KÖTÜ DURUMDAYIZ

Gündem 21 Kasım 2022 20:04
Videoyu Aç EKONOMİK OLARAK KÖTÜ DURUMDAYIZ
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında konuşan Kazım Kurt, “Ekonomik olarak geldiğimiz nokta 2002’de devleti teslim alan günden daha kötüdür. AK Parti’nin getirmiş olduğu nokta budur” dedi.

DAHA FAZLA AĞAÇ DİKİLMELİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı 3. birleşim 1. oturumuna ait meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen’in mazeretli olması nedeniyle Aydın Ünlüce başkanlığında gerçekleştirildi.  Meclis toplantısında belediyenin 2023 Yılı Tasarı Performans Programı ve 2023 ve İzleyen 2 Yıl Bütçeleri görüşüldü. Belediyenin bütçe ve performans programına ilişkin karşı oy gerekçelerini açıklayan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş, “performans hedeflerinde Eskişehir’in iklim değişikliğine duyarlılığını artırmak ve buna bağlı faaliyet olarak ifade edilen mevcut yeşil alanlar korunacak, fonksiyonları çeşitlendirecek ve yeşil alanlar oluşturulacak alt başlığında gösterilen dikilen ağaç sayısı yeterli değildir. İçinde bulunduğumuz 2022 yılı için 10 bin adet ağaç dikimi hedeflenmiş ancak yılın sonuna yaklaşığımız bu günlerde bu rakamın çok gerisinde olduğunu değerlendiriyoruz. Zira 6. Ayın sonunda 2015 adet dikilebilmiş. Bu performans göstergesi rakamı 2023 yılı için sadece 7 bin 500 adet olarak belirlenmiştir. Bu rakam çok düşük kalmaktadır. Bu rakamın 100 bin adete çıkarılması gerekmektedir. Bu konuda bir seferberlik ilan edilmelidir ve tüm ilçeler dahil her yıl 100 bin ağaç dikilmelidir. Dolayısıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 4 bin-7 bin adet hedef koyması oldukça düşüktür” diye konuştu.

SADECE YAZIŞMA YAPILMIŞ
Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Aralık 2022’ye kadar hayvan barınağı kurması ve sokak hayvanlarını kısırlaştırması gerektiğine dikkat çeken Durmuş, “Şimdi burada performans programına baktığımızda bu hayvan barınağının yüzde 25’inin 2022’de yapılacağı yazıyor. Ancak bugüne kadar kurumlarla yazışmalardan başka bir şey yapılmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

SORUN DUBALARLA ÇÖZÜLMEZ
Eskişehir’in trafik sıkışıklığı sorunu olduğunu ve sorunun dubalarla çözülemeceğini belirten Durmuş, “Bu yüzeysel çözümlerden ileri gidilemeyeceğini görmekteyiz. Alternatif güzergahların belirlenerek, alternatif yolların açılmasını daha çok bekleyeceğiz galiba. Bu konunun acil bir şekilde çözülmesi gerekiyor” dedi.

TARIMA AYRILAN BÜTÇE YETERSİZ
Tarımsal faaliyetlere ayrılan bütçe hakkında da eleştirilerde bulunan Durmuş, “Hazırlanan 2023 yılı bütçesinde tarımsal hizmetler için ayrılan pay, eğitim faaliyetleriyle birlikte 47 milyon liradır. Genel bütçeye oranı da yüzde 1.17’dir. Geçmiş yıllara nazaran biraz artırılmış gibi görünse de bu oran yeterli değildir. Gelir bütçesine baktığımızda ise kısmen de olsa hayali rakamlar üzerinden gelir bütçesinin oluşturulduğunu görmekteyiz. 2023 yılı için belirlenen Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri 258 milyon liradır. Hayali ve afakidir” diye konuştu. Durmuş, belediyenin mezbahası olmamasını da eleştirdi.

TARIMSAL FAALİTETLER ARTIRILMALI
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal bölgelerdeki faaliyetlerinin ve projelerinin yetersiz olduğunu söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Fatih Özata, belediyenin kırsaldaki tarım faaliyetlerine destek vermediğini ve bu konuda çalışmalarını artırması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HEDEFLERİ TUTTU MU?
Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyleyen CHP’li Kazım Kurt, “Burada ön görü ne olacak? Bunu şu anda Eskişehir’de oturan bürokratların kestirme şansı Ankara’dakilerden daha az. Çünkü Türkiye sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Gerçekten yönetilemiyor, ekonomik olarak dayönetilemiyor. Dolayısıyla 6 ay sonra mazotun fiyatının kaç para olacağını kimse bilemez. Geçen 11 ayda yaşadık bunu. Geçen dönem bütçeleri yaptığımız zaman mazotun litresi 7 liraydı şu anda 24-25 lira. Dolayısıyla geçen dönem bunu göremediniz, bundan sonraki dönemde nasıl ön göreceksiniz? Bunun garantisi yerel yönetimlerle ilgili bir olay mı? Yerel yönetim Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin sadece yüzde 6-7’sini kullanabilen 1300 küsur belediyeden oluşuyor.Ama merkezi hükümet bütçenin tamamını yönlendiriyor ve yasa yapma yetkisi var, yönetmelik yapma yetkisi var, kanun çıkarma yetkisi var. Bu doğrultuda hedeflerini tutturamayan bir yönetimin bizim bu ön görüler tutmaz, bunlar yanlış sonuçlar çıkar söylemleri doğru bir yaklaşım değil.Çünkü hangi hedef tuttu 2022’de? Türkiye Cumhuriyeti devletinin hedefleri tutumu ki belediyenin hedefleri tutsun” dedi.

NE OLACAĞINI KESTİRME ŞANSIMIZ YOK
“2023’te şu anda ne olacağını kestirme şansımız var mı?” diyen Kazım Kurt, “Hele hele bir de seçime gittiğimiz ortamdaneyin nasıl işleneceğiyle ilgili tek adamın karar verdiği bir ortamda AKP’li belediyelerin de bütçeleri ve performansları ön görülebilir değil. Belediyeleri merkezi yönetimin yapacağı işle ilgili özellikle tarımla ilgili işlemlerini kıyaslamak çok yanlış bir iş. Devletin esas işi tarım bakanlığının, il ve ilçe tarım müdürlüklerinin asıl işi tarım. Onlar bu işi liyakatle, tarafsızlıkla yapmadığı için belediyeler el atmak zorunda. İmarla ilgili, kentleşmeyle ilgili çalışan bir belediye niye gitsin tohum eksin? Devlet işini yaparsa belediye de rahat eder. Normalde belediyeler kentlere hizmet etmek için kurgulanmış kurumlar. Bunun organizasyonuna ilişkin bürokrasisi bile yoktu şimdi oluşturuyor” diye konuştu.

BELİRSİZ BİR ORTAM VAR
Ekonomide belirsiz bir ortam olduğunu ifade eden Kurt, “Sapmalar gayet doğaldır. Çünkü ekonomik belirsiz bir ortam var. Bu belirsiz ortamda mazotu, lastiği, akaryakıtı bulup, araçları yürütebilmek bile başarıdır. Çünkü devletin bütçesi istediğiniz kadar para basmak suretiyle şişirebilir. Ama belediyenin öyle değildir. Geliri sınırlıdır ama gideri sonsuzdur” şeklinde konuştu.

POPÜLİZME KAÇMADAN YAPILMALI
Barınaklarla ilgili konuşan Kazım Kurt, “12 ilçenin hangisinde barınak var? Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyesi iş birliği içinde bunu çözmeye çalışıyor. Diğer belediyelerin de gayretli olması lazım. Yasal bir düzenleme şarttır. Yasal düzenlemenin de popülizme kaçmadan, gerçekleri görerek yapılması gerekiyor” dedi.

2002’DEN DAHA KÖTÜ DURUMDA
Kazım Kurt konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bütçe de Türkiye gerçekleri düşünülerek hazırlanmış. Gelecek yılda ek bütçeler yapmak zorunda kalabilir faizin,dövizin ne olacağı belli değil. Önümüzdeki yılda inşallah doğru bir noktaya geliriz. Ekonomik olarak geldiğimiz nokta 2002’de devleti teslim alan günden daha kötüdür. AK Parti’nin getirmiş olduğu nokta budur. Bunu bilerek hareket etmek lazım.” Konuşmaların ardından 2023 Yılı Tasarı Performans Programı ve 2023 ve İzleyen 2 Yıl Bütçeleri oy çokluğuyla kabul edildi.  HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat