Europen 09 2022 Desktop

EKSİKLİĞİ KAPATMAK İSTİYORUZ

8 Kasım 2022 14:24
Videoyu Aç EKSİKLİĞİ KAPATMAK İSTİYORUZ
A
a

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda şan dersleri veren öğretim elemanı Arzu Gök, Türkiye’de şan pedagojisi alanında büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çekti.

Yaptığı çalışmalar ile şan pedagojisinde bir farkındalık oluşturmak istediğini ifade eden Gök ayrıca şan dersi için en uygun yaş grubunun ve süresinin ne kadar olabileceği hakkında konuştu. Avrupa’daki ve Türkiye’deki müzik eğitimini şan çerçevesinde karşılaştıran Gök, “Yurtdışında şan pedagogu olabilmek için bir profesörün yanında 2 yıl staj yapmak zorundasınız” şeklinde konuştu.

ŞAN ALANINDA YOK
“Klasik müziğin ve operanın çıkış noktasının Avrupa olması sebebi ile yurtdışında ses eğitimi alan bir eğitmenin disipline bakış açısı çok daha farklı olabilmektedir” diyen Arzu Gök, “Avrupa’daki opera binalarında gerçekleşen performanslar ve temsillerinin kalitesi tartışılmaz. Türkiye’de de çok deneyimli ve değerli eğitmenlerimiz var fakat şan tekniği alanında bir şan pedagogumuz bile yok. Çünkü üniversitelerin konservatuar alanlarında böyle bir bölüm mevcut değil. Ülkemizde bu konuda uzmanlaşmak isteyenler formasyon için ayrıca bir belge almak zorundadır. Avrupa ile Türkiye arasındaki şan dengesini sağlayabilmek için şan pedagogu konusunda biraz eksiğiz. Mesela yurtdışında şan pedagogu olabilmek için 2 yıl boyunca bir profesör ile staj yapmak zorundasınız” dedi. İHA


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat