Europen 09 2022 Desktop

EMEKLİ MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Gündem 19 Aralık 2022 16:05
Videoyu Aç EMEKLİ MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLMELİ
A
a

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkârları Federasyonu Genel Başkanı Ali Safa Şen, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin çıkacak yasa kapsamına esnafın da alınmasını ve esnafın emeklilik maaşlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkârları Federasyonu Genel Başkanı Ali Safa Şen, önümüzdeki ay çıkacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası’na ilişkin konuştu. “Emeklilikte yaşa takılanlar gerçekten emeklilik hakkını kazanmak için çok ciddi mücadele verdiler” diyen Şen, “Hükümetimiz de bu doğrultuda ocak ayının sonuna doru EYT’nin mecliste görüşüleceğini ve kanunlaşacağı hakkında görüş bildirdiler. Ki artık geri dönülemez bir noktaya geldi. Tabi ki bizim temennimiz ve olması gereken esnaflarımızda da emeklilikte yaşa takılanlar var. Bunlarla da ilgili bir iyileştirme yapılıp emeklilikte yaşa takılanlar kanunu kapsamına alınması ve esnafımızın da hak ettiği emekliliğe kavuşmasını istiyoruz. Tabi ki esnafımızın yanında çalışan işçileri 25 yılı tamamladıktan sonra yaşlarını doldurdular mı rahatlıkla emekli olabiliyorlar. Dolayısıyla esnafımızın hem emeklilik hakkını kazanmaları, emeklilik hakkını kazandıktan sonra da emekli maaşlarıyla ilgili çok ciddi manada yasal düzenleme yapılıp esnafımızın emeklilik standartlarının yükseltilmesi, maaşlarının da yaşanılabilir seviyeye getirilmesini özellikle istiyoruz” dedi.

KAMU BANKALARINA TALİMAT VERİLSİN
Şen konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun çıktığında esnafımızla ilgili de inşallah çıkacak. Çıktığında sosyal güvenlik kurumuna borçları olan ödeyemeyen birtakım esnaflarımızla ilgili de kolaylıklar yapılıp kamu bankalarında krediler verilip emeklilik maaşlarına karşılık bu kredilerini kullanıp, emeklilik hakkını kazanmalarını özellikle istiyoruz. Kamu bankalarımıza da böyle bir talimat verilip bu kolaylığın yapılmasını özellikle istiyoruz. Esnafımız emekliliği gerçekten hak ediyor. Hükümetimizin bu konuda duyarlı davranacağını sesimizi duyacağını düşünüyoruz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat