Europen 09 2022 Desktop

EŞİT TEMSİL HAKTIR

Gündem 5 Aralık 2022 15:12
Videoyu Aç EŞİT TEMSİL HAKTIR
A
a

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88’inci yıldönümü nedeniyle açıklama yapan CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Altınsoy Söğütlü, “Eşit temsil haktır. Hakkımızı alana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Altınsoy Söğütlü ve beraberindeki partili kadınlar, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88’inci yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. Konuşmasına İsmet İnönü’nün “Atatürk’ün en ileri devrimlerinden biri gerçekleşti” diyerek başlayan Söğütlü, “Aradan geçen 88 yıla rağmen; ilerlemek bir yana 129’uncu sıraya geriledik. Örneğin bu oran, 2011 yılında kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandığı Suudi Arabistan’da yüzde 20, 2006’da aynı hakkın tanındığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise yüzde 22,5’tur. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda yer alan endekste ise Türkiye 156 ülke arasında 133. sıradadır. Seçmen nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen, kadınların karar alma süreçlerinde yeterince yer almamaları ve siyasette ‘eksik temsil’ edilmeleri bir demokrasi sorunudur” diye konuştu.

DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ
Asıl hedeflerinin tam eşitlik olduğunu söyleyen Söğütlü, “Kadınların siyasette eşit temsilini sağlayabilmek amacıyla, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu yasa teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik öngören bu teklifimizle, milletvekilli seçimlerinde, siyasi partilerin aday listelerinde, kadın-erkek eşit temsilini sağlamayı hedefledik. Kadınların seçilebilecekleri sıralarda olmasını garanti altına almak için, listelerin bir kadın bir erkek şeklinde "fermuar yöntemi” ile yapılmasını istedik. Bu teklifimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiş olsa da bizler eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Eşit bir Türkiye’yi kadın-erkek bir arada yeniden inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağız” şeklinde konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat