Europen 09 2022 Desktop

ESKİ’YE 24 MİLYON EURO KREDİ

Gündem 31 Ocak 2023 19:03
Videoyu Aç ESKİ’YE 24 MİLYON EURO KREDİ
A
a

Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) olağanüstü toplandı. Toplantıda İller Bankası’ndan 24 milyon euro kredi kullanımı meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
KREDİ YETKİSİ GÖRÜŞÜLDÜ 
Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Ocak ayı olağanüstü Genel Kurul toplantısı İbrahim Arslan’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda iki gündem maddesi görüşüldü. Her iki madde de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin ilk maddesinde yer alan İller Bankası’ndan kredi kullanımı için yönetim kuruluna yetki verilmesi konusunun görüşülmesi ele alındı. 

BÜYÜK BİR BORCA GİRİYOR
AK Partili meclis üyeleri kullanılacak kredi miktarı ile ilgili ESKİ’nin büyük bir borç yükü altına gireceğini ifade ettiler. AK Partili meclis üyesi “Burada çok ikilemde kaldık. Arıtma konusu ESKİ meclislerinde hep eleştirdiğimiz bir konu. Bazı ilçeler arıtmayla tanışmamış. İnönü, Sarıcakaya, Mihalgazi olmak üzere birçok ilçe maalesef fosseptik konusunda Sakarya ve Porsuk nehrimizi kirlettiği aşikardır. Bu ana konular üzerinde yapmış olduğumuz eleştiriler dururken büyükşehir belediyesinin iller bankasının aracılığıyla alacak olduğu bir kredi ile şehrimizde yapacak olduğu bir arıtma yetkisine karşı çıkmayı kendimize uygun görmedik. Üçüncü faz yıllardan beri yapılması gerekiyor bu zamana kadar yapılmaması eleştiri konusu. 24 milyon euro borçlanmadan bahsediyoruz bugünkü şartlarda 500 milyon TL eskiyi borç yüküne sokacak bütçeden bahsediyoruz. Bu borç ESKİ’ye büyük yük getirecektir.” dedi.

ŞEHRİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK 
ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, her iki gündem maddesinin oy birliğiyle geçmesinden dolayı teşekkür etti. Özen ayrıca bu tür tesislerin Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası kredi anlaşmaları gereğince yaptığı anlaşmalar neticesinde projelendirildiğini ifade ederek, “Kendi başımıza projelendirdiğimiz bir çalışma değil” dedi. Özen, “Arıtma tesisimiz şu anda merkez yani Tepebaşı ve Odunpazarı alan sınırlarında yerleşik merkez diye adlandırdığımız kanalizasyon hatlarıyla, su giderlerinin toplandığı Alpu yolundaki mevcut arıtma tesisimizin kapasitesinin genişletilmesi işi. Genişletilmesi işi birinci etabı 1987 yıllarında başlanmış 2. etabı 2006-2007 yılında tamamlanmış ve bu da 3. etabı. Çevre Bakanlığının normlarına göre ileri biyolojik arıtma tesisi olarak konumlanıyor. Ve şu an mevcut sistemimizin kapasitesine ilave kapasite artırımı. Bu tür tesislerin yapımı Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası kredi anlaşmaları gereğince yaptığı anlaşmalar neticesinde projelendiriliyor. Kendi başımıza projelendirdiğimiz bir çalışma değil. Bu ihale dünya bankası tarafından finansa edilen iller bankası anonim şirketince sürdürülebilir şehirler projesi finansmanı kapsamında şehirlerin ihtiyacına göre su arıtma ya da ulaşım konularında dünya bankasınca finanse edilen proje” şeklinde konuştu.

SORUNLAR ÇÖZÜLECEK 
Öte yandan İbrahim Arslan da Eskişehir’e kazandırılacak 3’üncü etabın önemine vurgu yaptı ve bu konunun günümüzün değil 30 yıl sonrasını ilgilendiren bir konu olduğunu ifade ederek Eskişehir’e hayırlı olmasını diledi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat