Europen 09 2022 Desktop

ESKİŞEHİR’E YATIRIMLAR KATLANARAK ARTIYOR

Gündem 18 Ağustos 2022 18:01
Videoyu Aç ESKİŞEHİR’E YATIRIMLAR KATLANARAK ARTIYOR
A
a

Eskişehir’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehrimizde milli elektrikli lokomotifin üretileceğini, gövde tasarım çalışmalarının tamamlanarak imalatına başlandığını açıkladı. Karaismailoğlu, Eskişehir-Sarıcakaya yolunun ise 2023 yılında hizmete sunulacağını söyledi.

HIZLI TRENLE GELDİ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e geldi. Ankara'dan Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e gelen Bakan Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile diğer ilgililer tarafından karşılandı. İlk olarak Karaismailoğlu, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve beraberindekilerle Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) fabrikasını ziyaret ederek brifing aldı. E-5000 anahat lokomotifi montaj çalışmalarını inceleyen Karaismailoğlu, lokomotiflere bindi, çalışanlarla sohbet etti.Bakan Karaismailoğlu, fabrikada üretilen Yangın Söndürme ve Kurtarma Treni'nin TCDD Taşımacılık AŞ'ye teslimi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, demir yolu araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını artırmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

MİLLİ LOKOMOTİF İMALATI

TÜRASAŞ'ın bölge müdürlüklerindeki fabrikalarda yıllık 80 araç, 45 lokomotif, 150 kent içi raylı sistem aracı, 75 dizel lokomotif ve bin 200 vagon üretim kapasitesinin bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları söyledi: "Fabrikalarımızda araç üretimi ile aynı zamanda yük vagonu, lokomotif, dizel tren seti ve yolcu vagonlarının bakım ve onarımları da yapılıyor. Bugünkü ziyaretimizde inceleme imkanı bulduğumuz 'E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi' projemizle, lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz. Eskişehir'de üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin gövde tasarım çalışmalarını tamamladık, imalatına da başladık. Projenin alt sistemlerinin tip testleri, sertifikasyon çalışmaları, proje planına uygun olarak sürüyor. 2023, 2024 yıllarında 20 adet E-5000 anahat lokomotifi, TCDD Taşımacılık şirketimize teslim edeceğiz."

ÜLKENİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK
Karaismailoğlu, TÜRASAŞ'ın yürüttüğü bir diğer projenin "Yeni Nesil 8 Silindirli 1.200 Dizel Motor" üretimi olduğunu açıkladı.Türkiye'de bu özelliklerde ilk yerli motor olan projenin sektöre ve ülkenin gücüne güç katacağını vurgulayan Karaismailoğlu, "Bu motorları kendimiz üretecek, başka ülkelerden satın almak zorunda kalmayacağız. Milli ekonomimize kıymetli katkılar sunacak motorun montajı devam ediyor." ifadelerini kullandı.TÜRASAŞ fabrikalarında yürütülen "Milli Elektrikli Tren Seti Araç Prototipi ve Seri Üretimi" projesine de değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:"Proje kapsamında saatte 160 kilometre hızında milli elektrikli tren seti üretiminde 5 araç konfigürasyonlu ilk aracın üretimini tamamladık. Statik ve dinamik testleri de biten projenin sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Bu yıl içinde 3 tren seti ile 2023 ve 2024 yılları içinde 19 tren setini raylarda göreceğiz. Saatte 225 kilometre hızında elektrikli tren seti tasarım projemiz de tüm hızıyla sürüyor. Tasarım çalışmalarımız bu yıl tamamlanacak.” Bakan Karaismailoğlu ve protokol üyelerince kurdele kesilerek Yangın Söndürme ve Kurtarma Treni hizmete alındı. Treni incelemesinin ardından lokomotifi kullanarak su püskürten Karaismailoğlu, işçilerle fotoğraf çektirdi.Törenin ardından Valiliğe geçen Karaismailoğlu, Vali Erol Ayyıldız'dan ildeki yatırımlara ilişkin bilgi aldı.

18 MİLYARLIK HARCAMA YAPTIK

Bakan Karaismailoğlu ardından Eskişehir-Sarıcakaya Yol Şantiyesi’ne giderek açıklamalarda bulundu. “Ülke genelinde, bu dev yatırım ve hizmet anlayışımızdan Eskişehir de hak ettiği payı almaktadır, almaya da devam edecektir” diyen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2022 fiyatlarıyla, bugüne kadar Eskişehir’in ulaşım ve iletişim yatırımları için 18 milyar 53 milyon lirayı aşan harcama yaptık. 2003’te Eskişehir’de yalnızca 90 kilometre bölünmüş yol varken, biz 227 kilometre daha yaparak, bölünmüş yol uzunluğunu 317 kilometreye ulaştırdık. Eskişehir’i bölünmüş yollarla, Ankara, Bolu, Bilecik, Kütahya ve Konya’ya bağladık. İl genelindeki bitümlü sıcak kaplamalı karayolu uzunluğunu da 92 kilometreden 320 kilometreye çıkardık. Hükûmetlerimiz döneminde Eskişehir’de 240 kilometrelik tek yol yapım ve onarımı gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 3 bin 625 metreye ulaşan 54 adet köprüyü tamamlayarak hizmete açtık. Eskişehir’in karayolu yatırımları için hükümetlerimiz döneminde 5 milyar 67 milyon liralık yatırım yaptık. İl genelinde devam eden 7 ayrı karayolu yatırımlarının toplam proje bedeli 1 milyar 422 milyona ulaşmaktadır.”

2023’TE TAMAMLANACAK

Eskişehir’de devam eden 7 ayrı karayolu yatırımının olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Uzunluğu 42 kilometre olan Eskişehir-Sarıcakaya yolumuzun; 5 kilometresini bölünmüş yol olarak, önceki yıllarda tamamlayıp hizmete sunmuştuk. Kalan 37 kilometrelik kesimin ihalesini de 15 Eylül 2020’de yaptık. Yol yapım çalışmasında geçtiğimiz yıl toprak ve sanat yapılarını tamamladık. Bu yıl da 4,5 kilometrelik kesimde bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol yapacağız. Ayrıca, 5,5 kilometre de tek yol yapımı hedefliyoruz. Bu yol projemizi, 2023 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Bu yolumuzun yapımı tamamlandığında;Zamandan 17,5 milyon lira, Akaryakıttan 4 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 21,5 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Bu şekilde, yıllık karbon emisyonsalınımı da 863 ton azaltılacak” diye konuştu.

POLEMİKLERE AYIRACAK VAKTİMİZ YOK
Eskişehir-Alpu-Mihalıççık Yolu ve Eskişehir-Sakarılıca-Mihalgazi Yolu yol yapımlarının da sürdüğünü ifade eden Karaismailoğlu, “Bunun yanında ayrıca; Sivrihisar Eskişehir Bozüyük Yolu, Sivrihisar-Emirdağ Ayrımı-Afyon Yolu ve Ankara-Eskişehir ayrımı-Mahmudiye- Çifteler Yolunun BSK onarımlarını tamamlayacağız. Yollarla birlikte, bağlantı yolları ve köprü onarımlarımız da sürüyor. Tarihimize, kültürümüze, Ata mirasına sahip çıkıyor; Tarihi Akköprü, Dağkaya, Akbaş, Konarlp, Kavuncu, Karabekir ve Göynük Menfez köprülerini restore ediyoruz. Sivrihisar-Polatlı ayrımı Günyüz-Çeltik-Yunak il yolundaki Topalyayla köprüsü ile birlikte bağlantı yollarının yapımı da devam ediyor. Günlük kısır döngü ve polemiklere ayıracak vaktimiz yoktur. Bizim vaktimiz de enerjimiz de aklımız-fikrimiz de yalnızca milletimizle… Onlara sunacağımız hizmetlerin planlamasında, inşasındadır. Güçlü ve büyük Türkiye işte bu alın ve akıl teriyle mümkün oluyor” dedi. Bakan Karaismailoğlu buradaki ziyaretinin ardından Mihalgazi Yolu Şantiyesi ve Eskişehir-Alpu Yolu şantiyesine giderek ilgililerden bilgi aldı. Karaismailoğlu’nun programı AK Parti İl Başkanlığı ziyareti ile son buldu.  HM – AA – İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat