ESKİŞEHİR İHRACATI HIZ KESMİYOR

Gündem 5 Mayıs 2022 15:27
Videoyu Aç ESKİŞEHİR İHRACATI HIZ KESMİYOR
A
a

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan rakamları değerlendiren Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, merkezi Eskişehir’de olan firmaların Nisan ayında 118 milyon 463 bin dolar ihracat yaptığını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir ihracatının ilk çeyrekte ciddi bir ivme yakaladığını belirten Kesikbaş, “TİM tarafından açıklanan verilere göre, Eskişehir ihracat rakamı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 26.1 oranında artarak 118 milyon 463 bin dolar ihracat gerçekleşti. Eskişehir’in Mart ayı ihracatı 93.9 milyon dolar olmuştu. Üreten ve değer yaratan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı tebrik ediyorum” dedi. Eskişehir’in Ocak-Nisan döneminde geçen yıla göre yüzde 19.8 artışla 415 milyon 873 bin dolar ihracat rakamına eriştiğini ifade eden Kesikbaş, “Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ihracatımız 347 milyon dolar seviyelerindeydi. Bu yıl ise Nisan ayı sonu itibariyle 415 milyon 873 bin dolara ulaştık. En yoğun ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise ABD, Almanya, Fransa ve Belçika oldu” açıklamasında bulundu.

İHRACAT AİLESİ YENİ BİR REKORA İMZA ATTI
TİM tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan ayında ülkemizin toplam ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 25 artışla 23.4 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, cumhuriyet tarihinin aylık bazında en yüksek ihracat rakamına ulaşılarak son 20 ayın 18’inde aylık rekor kırıldı.
ESO Başkanı Kesikbaş, “İhracatta yaptığı hamlelerin meyvelerini toplamaya başlayan Türkiye, yıl sonu 250 milyar doları hedefine emin adımlarla ilerliyor. Umuyoruz ki yıl sonunu beklemeden ihracatçılarımız bu hedefi erkenden yakalayacak” yorumunda bulundu.

İHRACAT BİRİM FİYATIMIZ ARTIYOR
İhracat birim fiyatında da pozitif ivmenin devam ettiğini belirten Kesikbaş, “Birim ihracat değeri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 1.44 dolara yükseldi. Rakamlara enerji hariç bakıldığında ihracatımızın ithalatı karşılama oranının yüzde 101’e yükseldiğini ve dış ticaret fazlası verdiğimizi görmekteyiz. Bu sevindirici bir olay. Ülkemizin kalkınması üretmekten ve ihracattan geçiyor. Ancak hedefimiz teknoloji ihraç etmek ve ihracat birim fiyatımızı Avrupa seviyelerine ulaştırmak” ifadelerine yer verdi. HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir