Europen 09 2022 Desktop

Eskişehirspor kapansın diye uğraşanlar var

Spor 20 Eylül 2022 23:09
Videoyu Aç Eskişehirspor kapansın diye uğraşanlar var
A
a

Başkan Şimşek, “Eskişehirspor başkanı olarak değil Eskişehirspor taraftarı Mehmet Şimşek olarak söylüyorum. Eskişehirspor kapansın diye uğraşanlar bence var. ‘Bize gelmesinler. Para istemesinler. Kapansın da kurtulalım’ diyen insanlar bence bu şehirde var” dedi.

Armayı yaşatmaya ant içtik
Eskişehirspor Başkanı Şimşek, ES TV’de yayınlanan 90+3 programında Murat Dağtekin, Sadri Atam ve Aytaç Ersoy’un sorularını yanıtladı. Başkan Şimşek’in açıklamaları şu şekilde; “Geçen seneyi yönetimsel anlamda başarılı olarak tamamlasak da sportif başarı gelmedi ve küme düştük. Kongre kararı aldık. O kadar çağrı yaptık. Kimse liste oluşturmadı. Bize destek olmak isteyenler çıkar mı diye baktık. Yine çıkmadı. Allah bize güç verdikçe bu armayı yaşatmaya ant içmiş insanlarız. Keşke transfer tahtasını açabilecek insanlar aday olup kulübü alsaydı. Belki A takımın transfer tahtasını açamadık ama altyapının transfer tahtasını açtık. Altyapıya oyuncu alıp 6 ay sonra A takıma kazandırabiliyoruz.”
 
Kasamızda para olurdu
“Doğru ve dürüst bir yorum yapmak gerekirse kimse bizden böyle bir performans beklemiyordu. Geçen sene 50 milyon lira civarında bir borç azalttık. Şunu iddia ediyoruz. Kulübün iyi döneminde biz bu kulübü idare etseydik bırakın borcumuzun olmasını kasamızda bol bol para olurdu. Konyaspor Eskişehir’de maç oynadı. Yöneticileri ile konuştum. Bir galibiyetten muhteşem paralar alıyorlar. Biz TFF 3. Lig’de 6 bin taraftara maç oynadık. Kulübümüze 90 bin liraya yakın bir para kaldı.”
 
Keşke Başal gibi 10 kişi daha olsa
“Eskişehirspor finansal anlamda bu şehre çok büyük katkılar sağlıyor. Sanayicilerimiz ve seçilmişlerimiz bu takıma sahip çıkmalı. Konyaspor Eskişehir’de maç oynadığında şehir nasıl hareketleniyor herkes gördü. Oteller ve restoranlar doldu gibi. Maddiyattan ziyade manevi yanları da var. Konyaspor - Fenerbahçe için kimlere mesajlar gitti, kimler arandı biz biliyoruz. Sırf maça girebilmek için. Keşke Ahmet Başal gibi bu şehirde 10 kişi olsa. O zaman Eskişehirspor’un sırtı yere gelmez. Ama biz ikincisini bile bulamıyoruz. Çok sağolsun ne zaman sıkışsak nefes almamızı sağlıyor.
 
Şehre seslenmekten bıktık
“Şehre seslenmekten bıktık. Şile deplasmanının bize maliyeti 80 bin TL. Daha bunun Ağrı’sı var, Elazığ’ı var. Biz beklentileri karşılayabilecek insanlar değiliz. Allah’tan hiç bırakmayan bir taraftar grubumuz var. Locaları bile hep aynı insanlar alıyor. Eskişehirspor’a olan bakış açısını yeniden filizlendirmemiz lazım. Bizi sevmek zorunda değilsiniz ama Eskişehirspor’u sevmek zorundasınız. Eskişehirspor düşer Eskişehir’de düşer demiştim. Bakın haklı çıkıyorum. Eskişehirspor gözden uzak olunca şehrin problemleri de daha geç çözülüyor. Stadyum bizim değil. Stadyumun sorumlusu Eskişehir Gençlik Spor İl Müdürlüğüdür. Konyaspor’un oynadığı maçlardan biz 1 lira kazanmadık. Stadyumda satılan suya bile biz karar veremiyoruz.”
 
Artık telefonumu açmayanlar var
“Eskişehirspor Başkanı olarak değil Eskişehirspor taraftarı Mehmet Şimşek olarak söylüyorum. Eskişehirspor kapansın diye uğraşanlar bence var. Bize gelmesinler. Para istemesinler. Kapansın da kurtulalım diyen insanlar bence bu şehirde var. Şehirden sponsor bulamadığımız için şehir dışına yöneldik. Deplasman masraflarımızı geçen sene üstlenen firmalar vardı, bu sene onu da bulamıyoruz. İstanbul deplasmanımız 90 bin TL tuttu. Artık telefonumu açmayanlar var. Bu adam yine bir şey isteyecek diye düşündükleri için.”
 
Belki kahraman olmak isteyen çıkar
“Bu şehrin bir abisi yok. Bu şehrin uzak tarihini bilenler bilir. Hep bir abi çıkıp insanları toplamıştı. Eskişehirspor Başkanı olarak insanları bir araya getirme gücüm yok. Bu insanları bir araya getirecek bir abi yok. Seçimler yaklaşıyor. Belki bir kahraman olmak isteyen çıkar. Konyaspor - Fenerbahçe maçı için kimlerin aradığını biliyoruz. Eskişehirspor antrenman yapmakta sorun yaşarken bu insanları hiçbir yerde göremedik. İnsan özeniyor. Ali Koç maçtan sonra Eskişehir’deki müzeleri gezmiş. Keşke Eskişehirspor ile oynadıkları bir maçın ardından gitseydi. Biz iki senedir LED ekranlarımıza reklam alıyoruz. Siz hiç bir otel reklamı gördünüz mü? Ben otelci olsam bir araya gelip Eskişehirspor’u nasıl kurtarırım diye düşünüyorum.”
 
Yolsuzluk bulsak sonuna kadar giderdik
“Eskişehirspor’da belli bir yıldan önce muhasebe kayıtları yok. Aradık, taradık ama bulamadık. İnanın en ufak bir yolsuzluk bulsaydık sonuna kadar giderdik. Zamanında çok ciddi paralar toplantı diyorlar. Ama ortada en ufak bir bilgi yok. Baktık zamanında asgari ücretin 30 katı prim dağıtılmış. Olmayan spor dalına prim ödemesi yapılmış. Ama bulabildiklerimiz yolsuzluk olarak kabul görmüyor. Hukuksal açıdan hesap sorabilmemiz için evrak bulmamız gerekiyor. Eskişehirspor kongre üyelerinin savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkı var. Savcılığın gönderdiği yetkili gelip kulübü denetleyecek ama evrak olmadığı için bir şey yapamayacak.”
 
Açabilecek gücümüz yok
“Şirketleşme konusunu biz çok istiyoruz. Biz denetlenmekten çekinmiyoruz. Çünkü şeffafız. Devlet de bizi denetlesin. Biz Eskişehirspor’a talip olurken 300 milyonun altına elimizi koyduk. Ama şirketleşirsek bütün yöneticilerin ticareti hayatları etkilenir. Bizim Trabzonspor dosyasını açabilecek gücümüz yok.”
 
Bedeli kim öderse o alır 
“Buğra Çağlıyan ve Cengiz Alp Köseer dışında tüm kadromuzu koruduk. Cengiz Alp Köseer’i verirsek Raheem Lawal dosyasından kurtulacaktık. Çok ciddi bir alacağı vardı. Efehan Kaptan’a güvendiğimiz için böyle bir karar verdik. Buğra Çağlıyan’a bakış açımızı biliyorsunuz. Kulübümüzün haklarını savunmakla sorumluyum. Buğra’nın yetiştirme bedelini bize kim öderse o alır. Konyaspor bizden yetiştirme bedeli olmadan Buğra’yı almak istedi. Borçtan da düşmediler. Ben bu sebeple kendilerine kızdım.”
 
Başkan olarak özür diliyorum
“1922 Konyaspor maçına tahminimizin üstünde bir taraftar sayısı geldi. Kapıda yığılmalar oldu. Kapı sıkıntısı ile kulübün alakası yok. Turnike sistemi hassas. Telefona yapıştırılan ekran koruyucular bile sıkıntı. Passolig sistemini devre dışı bırakmak istesek inanın bize çok daha maliyetli bir iş oluyor. Bu mali yükü karşılayacak durumumuz yok. Optik okuyucu ve kapı turnikeleri bize ait değil. Bakımı da, servisi de bize ait değil. Biz bile protokole ismimizi yazdırıp giriyoruz. 1922 Konyaspor maçında tribünde yer alan taraftarlarımızdan kulüp başkanı olarak özür diliyorum. Eskişehirspor bu kadar kötü bir futbol oynamamalıydı."
 
Bakanlarla bile çözülemedi
“Transfer tahtasını açmak için 12-13 milyon TL para lazım. Eskişehirspor yok oluyor algısı olduğu için alacaklılar ne koparırsam diye düşünüyorlar. Alacağı olanlara çok iyi tekliflerle gittik ve olumlu da yaklaştılar. Trabzonspor dosyası için inanın 3 tane bakan devreye girdi ancak yine çözülemedi. Trabzonspor meselesinin inanın geren taraf Eskişehir cephesi değil. Trabzonspor Başkanı çıktı genel kurulda ileri geri konuştu. İş buralara geldi. Eskişehir’i düşman gibi görüp Dorukhan Toköz’ü kaptan yapıyorlar. Eskişehirspor tribünlerinde büyümüş, bu şehrin evladı bu insan.”
 
Cüneyt hocaya sabır göstermeliyiz 
“Sponsorlu bir hoca bile bulduk ama kulübü ile anlaşamadık. Teknik Direktör bizde çalışacak ve maaşını başkası ödeyecekti. İş oraya kadar gitmişti. Bir iki hoca ile daha konuştuk. Daha sonra Cüneyt Biçer ismine yöneldik. Yönetim kurulumuzda da çoğunlukla Cüneyt hoca ismi isteniliyordu. Ekonomik şartlarımıza da uygun bir isimdi. Cüneyt hocaya sabır göstermemiz gerekiyor. Lütfen bu futbolculara küfür edilmesin.”
 
Gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz
 “Bu maddi durumda olan kulüpler Ziraat Türkiye Kupası’nda ilerlemek istemez. Çok uzak bir deplasman çıkar diye çekiniyorlar. Biz Eskişehirspor’uz. Gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz. İlerleyen turlarda belki Trabzonspor falan çıkar.” HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat