ESNAF HANGİ BORCUNU ÖDESİN?

Gündem 15 Haziran 2021 18:14
Videoyu Aç ESNAF HANGİ BORCUNU ÖDESİN?
A
a

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen ve Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, pandemi nedeniyle küçük esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntıların hala devam ettiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1,5 YILDIR ÇALIŞAMIYORLAR
Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen ve Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, yaptıkları basın açıklaması ile pandemi nedeniyle esnafın yaşadığı sorunlara değindi. Kahveci esnafının dükkanlarını kısmi olarak açtığına dikkat çeken Zeki Çoban, "1,5 yıldır kapalı olan biz kahveci esnafı 1 Haziran 2021 tarihinde yüzde 50 kapasite ile oyunsuz kahvelerimizi açtık. Bizim için bu kısmi açılıştır. 1,5 yıldır çalışamayan kahveci esnafımızın bağkur, ssk, vergi, kira, doğalgaz ve elektrik gibi borçları birikti. Çoğu esnafımızın doğalgaz ve elektrik faturalarını ödeyemediğinden kesintiye uğramış, abonelikleri iptal olmuştur. Dükkân sahipleri kira alamadıkları için tahliye ve icra davası açmıştır. Kapalı olan esnafımızın devlete ait bağ kur, sigorta ve vergi gibi ödemeleri devam etmiştir" dedi.

ESNAFIMIZIN ÖNÜ AÇILMALI
"Hasta olan üyelerimiz bağkura borcundan dolayı muayene olamamış ilacını alamamıştır” diyen Çoban, “Bunların arasında kanser hastası olanlarda vardır. Çözüm beklentilerimiz kapalı günlerimizde devlete ait ödemelerimizin iptaline, hibe desteklerinin, 5 bin TL'ler dahil, 3 ay daha uzatılmasına, 1 Temmuz itibari ile kahvelerimizin oyunlar dahilinde tam kapasite ile açılmasına, kapanış saatlerinin belediyelerden almış olduğumuz saatlerin uygulanmasına, yapılandırma olacak olan borçların eylül ayında ödenmesi erken olduğundan en az 1 sene ötelenmesini istiyoruz. 1,5 yıldır kapalı olan esnafınız geçmişe dönük borcunu mu ödesin, güncel borcunu mu ödesin, evine ekmek mi götürsün" diye konuştu.

ESNAF REFAHA ERMELİ
Esnafın refaha çıkması için çaba göstermeye devam ettiklerini belirten Ekrem Birsen ise, “Sadece birkaç meslek kolunda yaşanan bu sıkıntı için faizsiz kredi desteği mutlaka bu esnaf ve sanatkarlarımızı da verilmeli. Pandemi döneminde esnaf ve kefalet kooperatiflerimiz Halk Bankası aracılığıyla verdiğimiz kredilerde önemli bir rakama ulaştık. Bugüne kadar Eskişehir’de 552 milyon gibi bir kredi kullanıldı. Yaklaşık 10 bin esnafımız kredilerini kullandılar. Bu krediler can simidi oldu. Kredilerin ödeme günü geldiğinde ödemelerin ertelenemsi de esnafımızın nefes alması sağlanmıştır. Bunların devamını istiyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımızın borçalarının bir yıl faizsiz, üç yıla yayılacak şekilde ertlenerek esnaf ve sanatkârlarımızın önünün açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat