ESNAFIN ALIŞVERİŞE İHTİYACI VAR

Gündem 29 Eylül 2021 17:25
Videoyu Aç ESNAFIN ALIŞVERİŞE İHTİYACI VAR
A
a

Bir buçuk yıldır devam eden pandeminin yaralarının kolaylıkla sarılamayacağını söyleyen Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen, “Çünkü esnafımız borçlarını ödeyebilmek için öz sermayesinden, öz varlıklarından ciddi manada fedakârlıklar etti” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen, okulların açılmasıyla birlikte işlerinde hareketlilik olduğunu söyledi. Üniversitelerin de yüz yüze eğitime başlayacak olmasının mutlulukla karşıladıklarını belirten Şen, kışa yönelik esnafın beklentilerinin olduğunu kaydetti.

ESNAFIN ALIŞVERİŞE İHTİYACI VAR
Esnafın alışverişe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Şen, “Bayramlar ve düğünler nedeniyle esnafımıza bir takım hareketlilikler geldi. Pandeminin bunalmışlığı, sıkıntıları da vardı halkımızda. Bu serbestlikle beraber alışverişe de yöneldiler. Beklediğimiz iş oldu mu? Olmadı. Ama pandemiye göre iş yaptık. Bundan sonra kışla ilgili beklentimiz var. Okullar açıldı. Ailelerin okullarla ilgili birtakım masrafları oldu ama bunun yanında üniversitelerimiz de yavaş yavaş açılmaya başladılar. Üniversitelerin açılması ciddi anlamda esnafımıza yarayacaktır. Kışın rahat geçeceğine inanmıyorum. Çünkü kışın da kendine göre birtakım masrafları var. Okul masrafları, bunun yanında yüksek gelen faturalar oluyor. Bu da halkımızın alışverişlerini etkileyecek. Ama bunun yanında biz yine de iyimser olarak bakıp halkımızın esnafımızdan rutin kışlık alışverişlerini yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

FEDAKÂRLIK ETTİLER
Esnafın öz sermayesinden ciddi fedakarlık ettiğini belirten Şen, “Borçlarını esnafımız yavaş yavaş ödemeye başladı. Yavaş yavaş sıkıntılarını atmaya başladı ama bir buçuk senelik pandeminin getirdiği sıkıntının bir yaz sezonunda veya kışın yapılacak ticaretle kapanacağını sanmıyorum. Esnafımız yine dik durup ödemelerini yapmaya çalışıyor. Gerek kredilerle gerek borç olarak taahhütlerini yerine getirmeye çalışıyor. Bu yara kolaylıkla sarılmaz. Gidenler kolaylıkla yerine gelmez. Çünkü esnafımız borçlarını ödeyebilmek için öz sermayesinden, öz varlıklarından ciddi manada fedakârlıklar etti. Bunları yerine koymak kesinlikle zaman alacaktır. Ama esnafımızın borçları devam ediyor. Bize resmi yazı gelmedi ama yapılandırmaların da uzadığını duyduk. Resmi yazı gelince üyelerimize de duyuracağız” şeklinde konuştu.HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat