ESO Başkanı Kesikbaş; Odak noktamız ekonomi

Gündem 9 Aralık 2021 12:26
Videoyu Aç ESO Başkanı Kesikbaş; Odak noktamız ekonomi
A
a

Eskişehir Sanayi Odası ve Erkin Şahinöz Akademi işbirliğiyle düzenlenen konferansta stratejik şirket yönetimi ve iş zekâsı konuları geniş bir çerçevede ele alınarak, katılımcıların sorularıyla masaya yatırıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Başkan Yardımcısı Fatih Düş, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve üreticiler ile sanayicilerin yoğun olarak katıldığı konferans ESO Meclis Salonunda gerçekleştirildi.
Konferans öncesi değerlendirmede bulunan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, reel sektör ve iş dünyasının şu an için odak noktasının ekonomi olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Üyelerimizi her türlü gelişmeden haberdar etmek için bilgilendirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Sorular aynı cevaplar farklı
Alanında uzman isimlerin söz aldığı konferansın açılışını gerçekleştiren FED eski Araştırma Direktörü ve Ekonomist Erkin Şahinöz, ekonomi ve ticarette sorulan soruların aynı ancak cevapların çok hızlı değiştiğini söyleyerek “İnanılmaz bir dönemde yaşıyoruz. Bir yanda tedarik zinciri problemleri, bir yanda ABD-Çin arasındaki ticaret ve e-ticaret savaşı, bir yandan kripto paranın geleneksel finans dünyasına, geleneksel internete, twitter ve instagrama meydan okuyuşu var. Bu süreçte şirketlerimiz fiyatlandırma yapmakta ve maliyetlendirmede zorluk yaşıyor” dedi.
Yatırımcı ve üreticiler için bir risk ortamı olduğuna değinen Şahinöz, “Unutmayın ki sizi devirecek yumruk en sert yumruk değildir. Hiç beklemediğiniz yerden gelen yumruktur. Risk dediğimiz şey bildiğimiz bilinmeyendir. Bir belirsizlik çağı yaşıyoruz ve burada bizi devireceklere hazırlıklı olmalıyız. Örneğin Covid. Bizler için beklenmedik bir yumruk oldu. İyi okuyabilirsek bunu yaşamaya devam edeceğimizi görürüz” diye konuştu.  
Belirsizlikle birlikte karmaşık bir dönemden geçirildiğinden söz eden Şahinöz, yeni gelen teknolojilerin çok kolay anlaşılamayabileceğini ifade etti. Şahinöz, “Hayatımıza giren ve entegre etmek zorunda olduğumuz, uyumlanmak zorunda olduğumuz ne kadar yeni teknoloji ve inovasyon varsa anlaşılması çok zor şeyler. Bunu en güzel açıklayan örnek ise block chainler” dedi.

Veriyi toplamamız gerek
Muğlaklığın gittikçe artan bir etkisi olduğunu dile getiren Şahinöz, “Staratejik şirket yönetimi, iş zekası, büyük veri, nesnelerin interneti. Herkes bunları anlatıyor, bunlardan bahsediyor. Peki bunları ne kadar hayatımızın içerisinde ne kadarını uygulamaya alabildik. Muğlaklıktan kastım o veriyi toplamak. İş verisini üretilmesi, toplanması ve analizinde maalesef çok gerideyiz” dedi.
Yaklaşık 200 ülke olduğunu ama dolaşımdaki paranın yüzde 68’nin dolar cinsinden olduğunu bildiren Şahinöz, “Ülkemizdeki bankalardaki mevduatın yüzde 53 yabancı parada bununda yüzde 82’isi dolarda ise bu hakimiyet önemli bir hakimiyettir” değerlendirmesinde bulundu.  
Erkin Şahinöz’ün konuşması sonrası Fikret Aslanyürek, “Hafızanın Üç Altın Anahtarı”, Hande Çankaya “İtibar Yönetimi”, Mete Tevetoğlu “Kurumsal Yönetimin Hukuki Mimarisi”, Cumhur İnan Bilen “Mali Mevzuatta Güncel Gelişmeler”, Mustafa Bedük “Aile Şirketlerinde Dönüşüm” konularında bilgi verdi.  HM


 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir