EVCİL HAYVANLAR İÇİN YENİ DÖNEM

Gündem 6 Temmuz 2022 16:04
Videoyu Aç EVCİL HAYVANLAR İÇİN YENİ DÖNEM
A
a

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş kedi, köpek ve gelincik sahibi vatandaşlar için yeni gelişmeler hakkında açıklamada bulundu.

Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği kapsamında kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulamasıyla kimlinlendirme yapılacak.
İl Müdürü Gümüş, “İlimizde 2022 yılı haziran sonu itibariyle 4 bin 115 sahipli köpek, 831 sahipli kedi olmak üzere toplamda 4 bin 946 ev hayvanı kayıt altına alınmıştır. 2022 yılı içerisinde ise sahipli kedi ve gelincikleri mikroçip uygulayarak kimliklendirilecek ve dünyayı paylaştığımız can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara idari para cezası uygulanacaktır. Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu veri tabanı olan PETVET kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı hastalıkların kontrol edilmesi sağlanacaktır. Artık kedi ve köpeklerimizin bir pasaportu olacak ve sahip bilgileri, sahip değişiklikleri aşılamaları ve cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler bu pasaporta işlenecektir” dedi. HM1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat