FASHİON ESKİŞEHİR DEĞER KATACAK

Gündem 8 Eylül 2021 18:33
A
a

Eskişehir Ticaret Odası’nın Ticaret Bakanlığı desteğiyle ve “Fashion Eskişehir” ismiyle düzenlediği moda tasarım yarışması basın mensuplarına tanıtıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Eskişehir Ticaret Odası, “Yenilikçi geçmişin gücü” temasıyla hazırladığı moda tasarım yarışması Fashion Eskişehir’i düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. 8 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen basın toplantısına ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şakir Özüdoğru, ETO Meclis Üyesi Kerem Can Apaydın, Projelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç, Fashion Eskişehir Proje Koordinatörü Okan Taşkın, Fashion Eskişehir’in jüri üyeleri Eray Köseoğlu, Fulya Yaba ve Setenay Ay katıldı. 

REKABETÇİ YÖNÜNÜ GÜÇLENDİRECEK
Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, yarışmanın müracaatlarının 10 Eylül Cuma günü başlayacağını belirterek, Eskişehir’de düzenlenecek olan ilk moda tasarım yarışmasına imza atmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Yarışma sayesinde Eskişehir’de gelinlik, abiye kıyafet ve kadın konfeksiyonu sektöründeki üyelerin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini ve tasarım alt yapısını güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Güler, ayrıca genç moda tasarımcılarının da hayallerini gerçekleştirme imkanı bulacağını söyledi. 

GENÇ TASARIMCILARA DEĞER KATACAK 
Yarışma ile tekstil sektöründeki üyelerin kurumsal yapılarını güçlendirme ve özgün tasarımlarını üretme imkanı bulacağını ifade eden Güler, yarışmanın Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin katkısıyla düzenlendiğini kaydetti. Üyelerin vizyonlarını ve rekabetçi yönlerini geliştirmeyi de görev olarak gördüklerini belirten ETO Başkanı Metin Güler, tasarıma önem veren şehirlerin bugün tekstilde başarı hikayesi olduğunu, Eskişehir’in de bu başarıyı yakalayabilecek potansiyeli bulunduğunu ifade etti. Fashion Eskişehir’in hem firmalara hem de genç tasarımcılara değer katacağını belirten Güler, yarışmaya katkı sağlayan ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ne, paydaşlara ve jüri üyelerine teşekkür etti.

İSMİNİ DUYURABİLİR
ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk ise fakülte olarak Fashion Eskişehir projesinde yer almaktan ve Eskişehir’in tasarım yönüne sektörel olarak da katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Eskişehir’in sanat ve tasarım yönünün gelişmiş olması sebebiyle çekim merkezi olduğunu belirten Çabuk, yarışmayla Eskişehir’in moda tasarımı alanında Türkiye çapında ismini duyurabileceğini ifade etti. Yarışmayı daha sonraki başarıların başlangıcı olarak gördüklerini belirten Çabuk, moda ve tekstil tasarımıyla başlayan sürecin Eskişehir’de ürün ve endüstriyel tasarıma kadar daha geniş bir kapsama dönüşebileceğini dile getirdi.

ESKİŞEHİR TASARIM ŞEHRİ
Eskişehir’in ticaret ve sanayi potansiyeliyle tasarım şehri olmaya çok uygun olduğunu belirten ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk, Eskişehir’in tıpkı Berlin gibi tasarımda söz sahibi şehirlerden biri olabileceğini ve tasarım yönüyle dünyaya açılabileceğini ifade etti. Çabuk, yarışmanın ve beraberindeki sürecin Eskişehir’de gerçekleştirilmesi planlanan tasarım, AR-GE ve inovasyon vadisi için ön ayak olabileceğini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından ETO Genel Sekreter Yardımcısı Arda Genç yarışmanın teması, başvuru koşulları, ödül kategorileri ve yarışma takvimi hakkında sunum yaptı. 

10 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK
Gelinlik/Düğün Kıyafetleri (Kadın), Abiye Kıyafetler (Kadın), Gündelik Kıyafet (Kadın) kategorilerinde ve Fashion Eskişehir: Eskişehir Moda Tasarım Yarışması ismiyle düzenlen moda tasarım yarışmasına tasarımcılar 10 Eylül Cuma günü itibariyle www.fashioneskisehir.com adresinden başvuru yapabilecek. 15 Ekim 2021 tarihinde başvuruların bitmesinin ardından 16-30 Ekim tarihleri arasında ön eleme yapılacak. Yarışmada onaylanan başvurular, jüri tarafından değerlendirilerek, her kategoriden 5 finalist olmak üzere toplam 15 finalist belirlenecek. 01 Kasım-12 Aralık 2021 tarihlerinde ise her kategoriden seçilen toplam 15 finalist tasarımlarının üretimlerini Eskişehir’deki firmalarla birlikte gerçekleştirecek. 13-20 Aralık tarihlerinde yapılacak final elemelerinin ardından 21 Aralık 2021 tarihinde her kategoride birinci, ikinci ve üçüncü dereceyi alan tasarımcılar www.fashioneskisehir.com adresinden duyurulacak. Dereceye girenler, para ödülünün yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın sağlayacağı yurtdışı eğitim ve staj imkanlarından yararlanmaya hak kazanacak. Fashion Eskişehir’in Defile ve Ödül Töreni ise 16 Ocak 2021 tarihinde, Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi’nde (EFKM) yer alan Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat