Europen 09 2022 Desktop

FAYA BİLE SAYGI YOK!

Gündem 10 Mart 2023 14:03
Videoyu Aç FAYA BİLE SAYGI YOK!
A
a

Eskişehir’in İnönü ilçesinde bulunan gözle görülen fay hattı üzerine sprey boya yazılar yazıldı. Prof. Dr. Can Ayday, fay hattının korunması gerektiğine dikkat çekere yapılanları ‘saygısızlık’ olarak nitelendirdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İnönü Fay Hattı, görülebilen fay hattı olmasıyla biliniyor. Ülke çapında nadir görülen jeolojik olaylardan biri olan fay hattının 10 bin yıllık süreçte kırıldığı için aktif olması hasebiyle de önem taşıyor. Kırılma noktasında 50 metre yükseklik farkı olan bloklarda birçok üniversite öğrencisi ve bilim insanı araştırma yapmak için ziyaret ediyor. Fayın ayrıca turistik değeri de bulunuyor.

KÜLTÜRÜN KORUNMASI LAZIM
Jeomiras olarak nitelendirilen fay aynası üzerine bazı duyarsız vatandaşlarca sprey boyayla yazılan yazılara tepki gösteren Jeoloji Mühendisleri Odası  Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, “Aktif bir fay hattının tam aynasındayız. Bunlar nadir yerlerde görülür, Türkiye’de görüldüğü yerlerden bir tanesi de burasıdır. Buraların jeosit, jeomiras olması gerekir. İnsanlar bunların korumaya alınmasını ve kültürel miras olarak gelip buraları gezmek isterler. Yurt dışında böyle gezen kişiler çok fazladır, ülkemizde de bu yavaş yavaş gelişmekte fakat gördüğünüz gibi fay aynasının üstüne yazı yazmışlar. Buraların iyi korunması ve bu kültürün verilmesi lazım” dedi. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat