Europen 09 2022 Desktop

FİNANSMANA ERİŞİM SIKINTILI

Gündem 26 Ekim 2022 16:42
Videoyu Aç FİNANSMANA ERİŞİM SIKINTILI
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, ES TV ekranlarında yayınlanan Açıkça programında Ali Baş, Meltem Karakaş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı.

Eskişehir sanayisine ilişkin önemli açıklamalar yapan Küpeli, finansmana erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

YATIRIM GÖZ ARDI EDİLEMEZ
Sanayicinin finansmana ihtiyacı olduğunun altını çizen Küpeli, “Eskişehir’deki sanayinin çok büyük bir kısmı KOBİ statüsünde. Bugün ki desteklerin de büyük bir kısmı KOBİ’lere veriliyor. KOBİ’lerin dışında da ciddi ciro üreten firmalar var. Türkiye’deki Sanayide kapasite kullanım oranı hemen hemen 80’lere geldi. Biz 280 milyar ve ütündeki ihracatları hedeflerken yatırımı göz ardı etmemeliyiz. Yatırım yapmadan, kapasiteleri artırmadan bu rakamlara ulaşamayız. Onun için finansman ihtiyacı var. Uygun şartlarda finansman ihtiyacı var. Çeşitli nedenlerle şu anda KOBİ’nin dışındaki sektörlerde finansmana erişim sıkıntılı. Bugün siz ihracat yapmayacaksanız, yatırım da yapmıyorsunuz kredi bulmanız çok kolay bir şey değil. Bu anlamda Eskişehir’deki sanayicilerin finansman ile ilgili sıkıntıları var” dedi.

BİRDEN DENGELER BOZULUYOR
Enerji zamlarında öngörülebilir bir politika izlenmesi gerektiğini vurgulayan Küpeli, “Enerji dünyada da sıkıntılı. Bunun farkındayız. Ama bizim istediğimiz şey şu: Öngörülebilir bir politika izlensin. Enflasyon kaç? Şu rakam. Enerji fiyatları da aylık bu kadar dilimlerde artarsa biz bunu bilerek kontratlarımızı ona göre halledebiliriz. 3 ay, 5 ay hiç zam yapmadan birden yüzde 50 zam yapıldığında birden dengeler bozuluyor. Bu anlamda sıkıntı oluyor. Bütün sanayiciler hemen hemen kontratla çalışıyor. Eskişehirli sanayicinin bu anlamda sıkıntıları var. Enerji maliyetleri çok yükseldi. Geçen sene 400 bin lira olan fatura şimdi 2,5-3 milyon lira olanlar var. Ama en azından herhangi bir kısıtlama kesinti yok. Üretimi aksatacak bir durum da yok” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat