FONLARI İKLİME HARCAYIN

Gündem 6 Ekim 2021 17:36
Videoyu Aç FONLARI İKLİME HARCAYIN
A
a

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santral için 7 kez ihaleye çıkıldığını hatırlatırken, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele konulu uluslarası anlaşmaları onayladıktan sonra tarım ve orman alanlarının termik santraller, hidroelektrik santraller ile yok edildiğine dikkat çekti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
UÇAK VE FON TARTIŞMASI
Paris İklim Anlaşması’nın TBMM Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında muhalefet Türkiye’nin anlaşmaya taraf olmakta çok geç kaldığına belirtirken, anlaşmanın 5 yıl sonra Meclis’e getirilmesinde verilecek iklim fonlarının etkili olduğuna dikkat çekti. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer , “Geç de olsa bu anlaşmanın Meclis’e gelmesi sevindiricidir. Ama keşke bu anlaşmayı Meclis’e getirmek için 5 yıl, 6 yıl beklemseydik.  190 küsur ülkenin imzacısı olduğu ama Türkiye’nin de aralarında olduğu sadece 6 ülkenin kaldığı bu ayıplı durumu ortadan kaldırmak için bu kadar beklemeseydik” dedi. 

“ZEHİR SANTRALİ İÇİN 7 KEZ İHALEYE ÇIKTINIZ”
Türkiye’nin uluslarası bu anlaşmaları onayladıktan sonra tarım ve orman alanlarının termik santraller, hidroelektrik santraller ile yok edildiğinden bahseden Çakırözer, Kyoto ve Birleşmiş Milletler Çerçeve Anlaşması sonrasında yaşananlara dikkat çekti. Eskişehir’de tarımsal sit kapsamındaki Alpu Ovası’na kurulmak istenen Termik Santrali gündeme getiren Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu:  “Bizler bir tarafta uluslalarası anlaşmala onay veriyoruz, ‘geleceğimiz için temiz hava diyoruz’ ama diğer tarafta verimli ovalara termik santraller kurmak için ihaleye çıkıyoruz. İşte memleketim Eskişehir’de Anadolu’nun buğday ambarı Alpu ovamız üzerine kurulmak istenen termik santarli için 7 kez ihaleye çıkıldı. Hem de koruma altına alınan Alpu Ovası’na. Müşteri bulanamadığı için kaldı müşteri bulunsa gözünüzü kırpmadan dikecektiniz zehir satralini. Yani ulusaslararı anlaşmaları imza atmakla, anlaşmaları Meclis’ten geçirmekle iş bitmiyor çünkü bu anlaşmaların yükümlülükleri pratiğe dönüşmüyor. Yapmamız gereken tüketim şeklini değiştirmek, yaşam şeklimizi değiştirmek, hem bireyler, olarak hem aileler olarak, hem devlet olarak.”

 “İNŞAATA DEĞİL, İKLİME HARCAYIN”
Uluslararası anlaşmalar kapsamında Tükiye’nin aldığı fonların çevre için değil, inşaat için, termik santraller harcandığını söyleyen Çakırözer, “Türkiye iklim değişikliği alanında Avrupa Birliği’nin çok fonundan faydalanan bir ülke. Ama bu ‘Bizim tüketim alışkanlıklarımıza nasıl yansıdı?’ dediğimizde, artan otomobil sayısına, artan termik santral sayısına bakabilirsiniz. Şimdi İklim Paris Anlaşması kapamında gelecek fondan bahsedilmekte. Buradan gelen fon gerçekten tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeye mi harcanacak, yoksa çok büyük bir görüş ayrılığı yaşanan, toplumun üzerinde mutabık olmadığı Kanal İstanbul gibi projelere, inşaata, termik santrallere mi harcanacak? Bunu herkes soruyor” dedi. HM


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat