GELECEĞE IŞIK TUTUYORUZ...

Gündem 19 Mayıs 2022 15:44
Videoyu Aç GELECEĞE IŞIK TUTUYORUZ...
A
a

ESTÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile DAÜ (Doğu Akdeniz Üniversitesi) Mimarlık Fakültesi ortak projesi olan “Yöresel Mimariden Sürdürülebilirlik Dersleri” başlıklı akademik etkinlik serisi kapsamında “Yerel Çizgiler – Yerel Ortamlardan Serbest El Mimari Çizimleri Sergisi” açılışı yapıldı.

“AMACIMIZ GELENEKSEL MİMARİ”
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, DAÜ Mimarlık Fakültesi olarak, tüm iş birliklerinin tüm paydaşlar açısından sinerji yarattığına ve kurumları ileriye taşıdığına inandıklarını belirterek söze başladı. “Geleneksel Mimariden Sürdürülebilirlik Dersleri başlıklı uluslararası seminerimiz, ortak akademik etkinlikler serimizin ilkiydi. Bu ortak seminerimiz, çok farklı ülke ve kurumdan katılımcılarla, daha iyi yaşanabilecek çevreler yaratmak adına önemli söylemlerin ortaya çıktığı, oldukça başarılı bir etkinlik oldu. Bu etkinliğimiz, aslında ilk yaptığımız seminerin devamı ve destekleyicisidir. İkisi de geleneksel mimari ve yerel ortamlardan ders alarak geleceğe ışık tutma hedefini taşımaktadır” dedi.  

 “ZENGİNLİK KATACAĞINI BİLİYORUZ”
ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, DAÜ ile ESTÜ arasında 2021 yılında imzalanan protokolün güzel başlangıçlara vesile olduğunu belirterek söze başladı. Güzel başlangıçların içinin doldurulabilmesinin önemli olduğuna da dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Bu vesileyle bu güzel iş birliğinin içinin doldurulduğunu görmek mutluluk verici. Katkılarından dolayı her iki üniversitedeki Hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. İş birlikleri Eskişehir Teknik Üniversitesi açısından da çok kıymetli. Çünkü birlikte başarabilmeyi, birlikte yol yürüyebilmeyi başarabilmenin ve farklı kültürler, farklı yaklaşımlar ile beraber yürüyebilmenin de bizlere zenginlik katacağını biliyoruz. Buna yürekten inandığımız için bu tür iş birliklerini gerçekten önemsiyoruz. Diğer taraftan yoğun bir biçimde vurgu yapılan ‘sürdürülebilirlik teması’ hiç kuşkusuz altına imza atabileceğimiz bir konu. 2022 yılını İklim Değişikliğine Uyum Yılı ilan ettik ve bu kapsamda benimsediğimiz sürdürülebilirlik kavramlarının ötesinde Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan 17 Kalkınma Hedefi’ne bağlı kalarak yeni bir uygulama başlattık.  Tüm derslerimizi bu 17 Kalkınma Hedefi ile ilişkilendirip bir harita oluşturmaya çalışıyoruz. Bunların her birinin amacı, bu konuda farkındalığı sağlamak. Umarız bu iş birliği, artarak devam eder ve bu iş birlikleri sayesinde güzel eserlere imza atılır” dedi.  HM
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir