Europen 09 2022 Desktop

GENÇ KİMYACIDAN KOKU EĞİTİMİ

Gündem 22 Aralık 2022 14:14
Videoyu Aç GENÇ KİMYACIDAN KOKU EĞİTİMİ
A
a

Tepebaşı Gençlik Merkezi’nde eğitimci olan Güray Akçay, şu anda Türkiye’de alanında eğitim veren nadir kişilerden biri olarak Eskişehir’de 7’de 70’e herkese koku tasarım kursu veriyor.

Eskişehir’de kimya mühendisi öğrencisi olan 24 yaşındaki Güray Akçay, İstanbul’da okuduğu meslek lisesindeki öğretmeninin gösterdiği parfüm yapımı ile hayatının değiştiğini söyledi. İlk başlarda parfümün kokusunu ve çözeltisini tutturamadığını ifade eden Akçay, zaman geçtikçe geliştiğini belirtti.

Kokunun evrimsel olarak insanlık için büyük bir önem arz ettiğini ve koku almamızı sağlayan burnun günümüzde körelmiş bir vaziyette olduğunu belirten Akçay, konu ile alakalı olarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Ben bu körelmenin, kaslarımız gibi esnetilerek eski haline getirebileceğini düşünüyorum. Bu sayede duyusal hislerimiz maksimuma ulaşıp, nörolojik olarak oluşan alzaymır (Alzheimer) ve şizofreni gibi hastalıklardan korunmamız sağlanacaktır. Kokular limbik sistemimizin içerisinden amigdala duyu organıyla bizlere yansıtılır. Koku hariç tüm duyu organları frontal lobdadır fakat koku ise arka loba yansır. Bu da her şeyi bizlere filtrelenmeden yansıtır. Örnek olarak bir şey işittiğimizde veya gördüğümüzde o şeyin bizim için tehlike arz etmesi, bizi oradan uzaklaşmaya sevk eder. Bu yüzden koku hariç tüm duyu organları beynimiz tarafından filtrelenmektedir. Dolayısıyla koku duyusunun filtrelenmemesi, günde ortalama 21 binden fazla koku almamızı sağlamaktadır.” İHA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat