Europen 09 2022 Desktop

Gençlere taş çıkartıyor

Spor 7 Ağustos 2022 16:51
Videoyu Aç Gençlere taş çıkartıyor
A
a

66 yaşındaki boksör Ertuğrul Kaya, yaklaşık 50 yıldır spora devam ediyor. Eskişehir’de yaşayan ve azmiyle adeta gençlere taş çıkaran Kaya, “Benim için spor ölene kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

Sağlığını spora borçlu
Eskişehirli boksör Ertuğrul Kaya, yaklaşık 50 yıldır gönül verdiği boks sporundan adeta kopamıyor. Yaşına rağmen oldukça enerjik ve diri duran Boksör Kaya, gençlere adeta taş çıkartıyor. Sabah kalkar kalkmaz rutin sporuyla güne ‘merhaba’ diyen boksör, işlerinden fırsat buldukça da antrenman için spor salonuna gidiyor. Sporun kendisine en başta sağlık kattığını belirten Ertuğrul Kaya’nın kendi ifadesine göre hiçbir rahatsızlığı bulunmuyor. Halen genç hisseden ve eski zamandaki gibi sert yumruklara sahip olan Kaya, sporu ölene kadar bırakmayacağının altını çizerek, herkese bir branşta spor yapmayı öneriyor.
 
Her sabah yürüyor
66 yaşındaki Ertuğrul Kaya, 1973 yılında başladığı boksa antrenmanlarla devam ederken sağlıklı ve düzenli yaşamına sebep olarak sporu gösteriyor. Gençliğinde elde ettiği derecelerin kendisinin motive ettiğini belirten Kaya, “Spora 1973 yılında, Eskişehir’de başladım. Halen daha devam ediyorum, benim için spor ölene kadar devam edecek. Çok istisnai bir durum olmadıkça doktora gitmem, ilaç kullanmam. Her gün sabah kalkıp düzenli yürüyüşümü yaparım, vakit buldukça salona gelip burada çalışırım, gençlere tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Ben dediğim gibi her sabah uyandığımda illa ki yarım saat veya bir saat yürüyüş yaparım, bunun ardından kültürfizik hareketlerini yaparım” dedi.
 
“Herkes spor yapsın”
“Vücutta kireçlenmeler oluşuyor, kas ve kemik erimeleri oluşuyor” diyen Kaya, “Bu sorunlar baş göstermesin diye bu hareketleri yapıyorum. Bunların yanı sıra bu sporu destekleyici ek gıdalar alıyorum, haftada 2 ya da 3 gün salona geliyorum. 1979 yılında ferdide Türkiye ikincisi oldum. Bunun yanında aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şampiyon oldum. O zamanlar boks çok revaçtaydı, çok boksör vardı. 1980 yılında Türkiye genelinde üçüncü oldum. Sporun kazanımlarına gelecek olursak; vücut, zihin ve kişilik oturuyor. Kendine güven artıyor. Herkes çalışsın spor yapsın, tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.
 
“Onunla çalışmaktan zevk alıyoruz”
Kick-Boks antrenörü Yüksel Çotuk ise Ertuğrul Kaya’yla arasında usta-çırak ilişkisi olduğuna değindi. Kaya’nın halen çok azimli olduğu belirten Çotuk, “Ertuğrul abi, sabah kalkar kalkmaz anlattığı rutinin yanı sıra namazına gider, işlerini halleder. Yoğunluğumuza rağmen Ertuğrul abi ile çalışmaktan zevk alıyoruz. Aslında onun bizi fişeklemesi bizi mutlu ediyor. Ertuğrul abinin hayatı bizim için örnek olabilecek nitelikte çünkü bir kere spor alanındaki başarıları, yaşaması, sağlıklı beslenmesi, kendini disipline etmesi bizim için örnek. Sporun 3-5 yıl sonra bırakılması değil, aslında hayat felsefesi olduğunu bize anlatıyor. Kendisine baktığımızda maşallah vücuduyla, tekniğiyle hiçbir şeyin eksilmediğini görüyoruz. Ertuğrul abi bizi her anlamda şaşırtıyor. Sporun içerisinde usta-çırak mantığı var. Antrenör olursun fakat bazı şeyleri göremezsin. Ama usta-çırak ilişkisinde bazen o atlanan kısımları usta görebilir” ifadelerine yer verdi. (İHA)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat