Europen 09 2022 Desktop

GERÇEKLİĞİ YANSITMIYOR

Gündem 8 Aralık 2022 13:19
Videoyu Aç GERÇEKLİĞİ YANSITMIYOR
A
a

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, enflasyon rakamlarına takla attırıldığını ve bu rakamların işçinin, memurun ve emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmadığını ifade etti.

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner basın açıklaması gerçekleştirdi. Başaraner, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başaraner, “TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre; Kasım 2022 itibariyle aylık enflasyon artışı yüzde 2,88; yıllık bazda ise yüzde 84,39 oldu. Diğer yandan beş aylık dönem enflasyon oranı ise yüzde 14,04 olarak hesaplandı. Her ne kadar henüz 3 Ocak 2023'te açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla emeklilerin geriye dönük 6 aylık enflasyon oranında alacağı zamlar netleşecekse de bugün açıklanan verilerin ışığında emekliler için tablonun yine karanlık kalacağı görülüyor. Bilimsel ve objektif değerlendirmeler ışığında hesaplanmayan; dört işleme takla attırılarak açıklanan bu enflasyon rakamları ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmaktadır. Bu veriler, işçiler, memurlar ve emekliler için yoksullaşma; alım gücünün sürekli ve şiddetli biçimde düşmesi anlamına gelmektedir” dedi.

CEPLERİNE GİRMEDEN ERİYOR
Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının 7 bin 785 lira olduğuna dikkat çeken Başaraner, “Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 25 bin 365 lira iken, en düşük emekli maaşının zamlı halinin dahi açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır. Öyleyse emeklilerin, daha ellerine geçmeden; daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölüm kalım mücadelesi vermeleri beklenmektedir’’ diye konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat