Europen 09 2022 Desktop

GÜN BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI

Gündem 21 Şubat 2023 15:13
Videoyu Aç GÜN BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI
A
a

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, yaşanan deprem felaketi sonrası bölgeye intikal etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
AK Parti Genel Merkezi bazı Milletvekilini sahada görevlendirdi. Hatay’da AFAD Koordinasyon merkezinde ve çadır kentlerde bulunan Prof. Dr. Günay, bölgeye dair izlenimlerini paylaştı.

İZLENİMLERİNİ AKTARDI
Prof. Günay “Bireysel girişimler yerine koordinasyon içinde çalışma yapma zamanı, diğer türlü yarar yerine zarar verebiliyorsunuz. Bu kapsamda Hatay Belen Koordinasyon Merkezi’nde görevlendirildim. Ancak gerektiğinde İskenderun ve Arsuz’da da görev yaptım.  Amaç depremzedelerin ihtiyaçlarını hemen giderebilmek, kim neye yetişebiliyorsa onu yaptı. Basın danışmanım Emre ve arkadaşları teçhizatları ile mikro gruplar kurdular, AFAD’ın yönlendirmesi ile Antakya’da arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Ekibimle birlikte sahada elimizden geleni yaptık, duygusal anlamda çok zordu. Ama sahada çalışırken önceliğiniz insanlara yardımcı olmak olduğu için çok farkında olmuyorsunuz. Bölgeden ayrılınca esas o zaman fark ediyorsunuz olayın ağırlığını, büyüklüğünü. Sahada canla başla, gece gündüz çalışan tüm mülki idare kadrolarına, kurumlarımıza, yerel yönetimlere, STK’larımıza, gönüllülerimize, Mehmetçiklerimize, güvenlik güçlerimize minnettarız.” şeklinde açıklamada bulundu.

İHTİYAÇLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR
Prof. Dr. Günay, “Koordinasyon organizasyon şeması içinde herkesin görev yeri ve sorumlulukları belli. Her ilde 2 genel başkan yardımcımız, bakanlarımız bulunmakta. Koordinasyon iletişim gruplarımızda anlık bilgiler, ihbarlar paylaşılıyor ve hemen kaymakamlarımız ile milletvekillerimiz ekipleri yönlendirip müdahale ediyor. Diğer bir görevimizde yardımları gönderecek birimler/ kişiler/STK’lar ile yerel ihtiyaç sahiplerini koordine etmekti. Bu bağlamda, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda gelen yardımlar, bireysel ilişkilerden sonuçlanan iş insanlarının destekleri, STK yardımlarını ihtiyaç duyulan ilçelere hatta köylere yönlendirdik. Valiliğimiz karayolunun yanında hem hava koridoru hem de tren yolu koridoru oluşturdu. Özellikle hava koridoru ilk günlerde acil ihtiyaçlar için çok faydalı oldu. İhtiyaçlar 2 günde bir değişiyordu. İlk 3-4 gün, ekmek, su, kıyafet, sonra iç çamaşırı, bebek eşyaları, bebek maması, bebek bezi. Daha sonra hijyen malzemeleri ve kuru gıda. Derken bölgeden tahliyeler. Değişmeyen tek şey ilk 10 günde enkaz altında canlı ihbarları idi. Hemen arama kurtarma ekiplerine haber veriliyordu. Tabii çadır ihtiyacı sürekliydi. Bölgede kalanlar için çadır ve konteynır çalışmaları devam ediyor. Milletimiz bu zor günde yine hiç bir ülkede görülmeyecek bir dayanışma gösterdi. Her bir ferdimize minnettarız.” 

DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ 
Prof. Dr. Günay, ‘’Devletimiz milletimiz el ele, yüzyılın felaketini yüzyılın dayanışması ile aşacağız. Her birimize görev düşüyor. Bu görev bilinciyle hareket edeceğiz. Önümüzde bir süreç var, birlikte aşacağız.” şeklinde konuşurken, hem bölgede mevcutta devam eden hem de yakın gelecekte planlanan faaliyetlere ilişkin bir açıklama daha yapacağının altını çizdi. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat