5 BİN ÇİFTÇİ İCRALIK

CHP milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü Eskişehir Ziraat Odaları Başkanlarını TBMM’de ağırladı. Çakırözer ve Süllü, “5 bin çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için icralık” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 16 Ocak 2020 16:16
5 BİN ÇİFTÇİ İCRALIK
-A +A

CHP milletvekilleri Çakırözer ve Jale Nur Süllü Eskişehir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Naci Erdemli ve Tepebaşı, Mahmudiye, Alpu, Beylikova, Çifteler, Mihalıççık, Seyitgazi, İnönü, Sarıcakaya ilçe ziraat odaları başkanlarını Meclis’te ağırladı. Çakırözer ve Süllü Ziraat Odası Başkanlarından Eskişehirli çiftçi ve üreticilerinin talep ve sıkıntılarını dinledi. Başkanlar artan girdi maliyetler nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu belirtirken, CHP’li milletvekillerine talep ve sıkıntılarını aktardı. Çiftçi ve üreticinin her zaman yanında olduklarını belirten Çakırözer ve Süllü, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin hangi mağduriyetleri yaşadıklarını biliyoruz. Hem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, hem biz milletvekilleri Meclis’te her zaman çiftçimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrıda bulunuyor, önergeler veriyoruz. Eskişehir’imizde yaşanan sel felaketinin ardından hep birlikte mücadele verdik, ama 2 binin üzerinde çiftçimiz için dalga geçer gibi 201 lira ödenek çıkardılar. Kırsal Kalkınma Destekleri (İPARD) programına Eskişehir’imizin alınmasını istedik maalesef alınmadı” dedi.
ÖTV VE KDV KALDIRILSIN, FAİZLER DÜŞÜRÜLSÜN
Ziraat Odaları Başkanları ile Meclis’ten çağrıda bulunan Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, çiftçinin taleplerini şöyle sıraladı: “Çiftçi borç batağında. BDDK’nın 2019 yılına ait resmi raporuna göre, üreticiler bankalardan 108 Milyon TL kredi kullandı. Ekim ayı itibariyle 5 bin üreticimiz icralık. Çiftçimizin öncelikli talebi borçlarının bir an önce yapılandırılması ve sıfır faizle en az beş yıl taksitlendirilmesidir. Eskişehirli Ziraat Odaları Başkanlarıyla Meclis’ten çiftçinin tarımda kullandığı elektrik ve sudan KDV’nin kaldırılmasını, çiftçinin kullandığı kredilerdeki faiz oranlarının düşürülmesini çağrısında bulunuyoruz. 2019 yılı tarımsal ve hayvansal desteklemeler bir an önce ödenmeli. Tüm tarımsal ve hayvansal destek ödemeleri zamanında ve bir takvim çerçevesinde yapılmalı. Çiftçinin tarım girdilerinde, mazotta, tarımda kullandığı elektrik ve sudan ÖTV ve KDV gibi vergiler kaldırılmalı. Çiftçimize alım garantili ürün ekimi sağlanmalı.  Eskişehir’imiz İPARD programına dahil edilmeli. Çiftçinin bankalardan ve tarım kredi kooperatiflerinden kullandığı kredilerin faiz oranları düşürülmeli.” HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti