BAKANLIK OLARAK ARKANIZDAYIZ

Gündem Yorum: 0 / 16 Mart 2019 18:36
BAKANLIK OLARAK ARKANIZDAYIZ
-A +A

Anemon Otel’de düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Biz Eskişehir’den rekabet gücü yüksek, katma değeri yüksek, teknolojik ürün ihracatı yönünde çalışmalarını bekliyoruz. Biz bakanlık olarak arkanızdayız, sıra sizde” dedi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bizi dizi programa katılmak için Eskişehir’e geldi. Bakan Pekcan, Anemon Otel’de düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Vali Özdemir Çakacak, Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan da bir konuşma yaptı. İlk olarak söz alan Zeydan, “Oda borsa başkanlarımızla birlikte çalışarak son birkaç ayda hükümetimize sunduğumuz pek çok talep Sayın Bakanımızın da desteği ve takibi sayesinde hayata geçti. İstihdam Seferberliği 2019’u başlattık ve sürdürüyoruz. İstihdam teşvikleri hayata geçirildi. Oda borsalarımız vasıtasıyla mesleki eğitimi sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. 81 ilde 81 meslek lisesine oda borsa camiası olarak sahip çıkacağız” dedi. Son dönemde ihracat atağının başladığını vurgulayan Zeydan, “21 ilde ihracat destek ofisi kurduk. Odalarımız ihracatçılara kılavuz ve kaptanlık yapacaklar” ifadelerini kullandı.
TALEPLERİNİ
DİLE GETİRDİ
ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden bahsederek, “Ben sanayicilere sesleniyorum; bu teşviklerden mutlaka faydalanmanız gerekiyor” dedi. Sanayi Odası olarak Bakan Pekcan’a taleplerinden söz eden Kesikbaş, “Daha mini URGE projelerine ihtiyacımız var. Başka önemli bir talebimiz daha var. Eskişehirimizin limanlara bağlanmasıyla ilgili bir problemi var. Şehrin ihracata kapılarının açabilmemiz için Türk Havayollarının Eskişehir’e gelmesi gerekiyor” dedi. 
ÖNEMLİ
ADIMLAR
Daha sonra konuşan Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, “Ne yazık ki mali tablosu iyi olmayan tüccar ve sanayicilerimizin devletin kredilerden yararlanmasının çok mümkün olmadığını görüyoruz. Esnaf odaları kredi kefaret noktasında kendi üyelerine uygun vadelerle finans imkanı sağlıyor. Ancak ne yazık ki Odalar ve Borsalar Birliğinde böyle bir imkan olmadığını görüyoruz. Bizim de üyelerimize kredi verebilmek için kooperatif benzeri bir oluşum için yasal düzenlemenin acilen yapılıp planlanmanın yapılmasını talep ediyoruz bakanımızdan” diye konuştu.
LOKOMOTİF ŞEHİR
“İç Anadolu’nun parlayan yıldızı olan Eskişehirimiz her geçen gün büyümeye, vizyon ve dev projeleri ile daha modern ve müreffeh şehir olamaya devam etmektedir” diyen Vali Özdemir Çakacak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kuruluş çalışmaları devam eden Beylikova ve Sivrihisar Organize Sanayi Bölgelerinin faal olmasıyla Eskişehir sanayisi bambaşka bir çehreye bürünecektir. Hizmetler sektöründe Eskişehir çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Son 15 yılda üç kattan fazla büyüyen Eskişehirimizin büyümede lokomotif gibidir. 2.5 milyar dolarlık ihraç potansiyeline sahip Eskişehir ve bu potansiyeli gerçekleştirmiş durumda. Geçtiğimiz yıl ihracatta yüzde 18’lik artış oldu. Eskişehir’de sanayicilerimizin, esnafımızın, iş insanlarımızın 2019 yılında dayeni bir ihracat rekoruna imza atacağından şüphe duymuyoruz.”
BÜYÜK POTANSİYEL
Bakan Pekcan, yaptığı konuşmada iş insanlarına seslenerek, “Siz yeter ki işinizi yapın, ihracatınızı yapın, biz her zaman yanınızda olduk ve daha fazla da olacağız. Bizim amacımız Türkiye’yi önümüzdeki 10 yılda orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükseltmek” dedi. Pekcan, devletin gerçekleştirdiği, proje, destek ve teşvikleri açıkladı. Pekcan, “Yeni teknolojilerle çağı yakalamak, teknolojik ürün üretmek ve bunu ihraç etmek. Burada Eskişehir’e çok iş düşüyor. Eskişehir’de çok büyük potansiyel var. Eskişehir 2 buçuk, bu rakamlar Eskişehir’e yakışmıyor. Hele böyle bir eğitim şehri olacaksın makine imalatında savunma sanayinde en üst seviyelerde olacaksın. Buradaki resmi rakam buranın kayıtlarında geçen ihracattır. Lütfen firmalarınıza söyleyin ihracatlarını kendi ürettikleri şehirlerde göstersinler. 2 buçuk da yetmez. Ben şimdilik 5’i kabul edeyim sayın başkanım. Ama 5 de az. Bu devlet size bu kadar imkan verirken, bu kadar arkanızda dururken, biraz gayret edin, biraz hareketlenin. İhracatımızı arttırmak zorundayız. Bu ülkenin başka çıkışı yok. Devlet desteklerimiz de devam ediyor. Daha fazla kredi kullanabilirsiniz, yeter ki ihracatçı olun. Biz vermeye hazırız, siz almak istemiyorsunuz. Biz Eskişehir’den rekabet gücü yüksek, katma değeri yüksek, teknolojik ürün ihracatı yönünde çalışmalarını bekliyoruz. Biz bakanlık olarak arkanızdayız, sıra sizde” ifadelerini kullandı. HM

Ekonominin omurgası

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sermayesini alın teri ve bileğinin gücüyle birleştiren esnaf ve sanatkarın, Türkiye ekonomisinin omurgası olduğunu vurguladı.
Eskişehir Şoförler Odasında düzenlenen ‘Esnaf Buluşması’ etkinliğinde konuşan Pekcan, esnaf ve sanatkarın, öncelikleri olduğunu söyledi. Pekcan, sermayesini alın teri ve bileğinin gücüyle birleştiren esnaf ve sanatkarın, Türkiye ekonomisinin omurgası olduğunu vurguladı. Esnafa faizsiz kredi kullanma imkanı tanındığını hatırlatan Pekcan, 11 bin liraya kadar ticaretlerinin vergiden muaf olmasının sağlandığını dile getirdi. Esnafa bir yıla kadar vadeli kredilerinde yüzde 4, bir yılı aşkın kredilerinde ise yüzde 5 kredi faizi uygulandığını anlatan Pekcan, "Taşınmazlarının dışından taşınır mallarının da teminat gösterilerek kredi kullanma imkanı getirilmiştir. Bunun dışında Ahilik sandığı kuruldu. Firmalarının vergilerini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarımıza 5 puan indirimi getirilmiştir. Aynı şekilde sigorta primlerinde de 5 puan indirim getirilmiştir. Yeni kurulan şirketleşme, yeni kurulan esnaf için sosyal güvenlik priminde de indirim sağlanmıştır. Bundan söyle de esnafı merkeze alan çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Pekcan'a kaftan figürü bulunan bir tablo hediye etti
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
PİYANO RESİTALİ BÜYÜLEDİ

PİYANO RESİTALİ BÜYÜLEDİ

17:35 - 19 Mayıs 2019
Gündem
PROJE KARDEŞLİĞİYLE İNGİLİZCE ÖĞRENİYORLAR

PROJE KARDEŞLİĞİYLE İNGİLİZCE…

17:35 - 19 Mayıs 2019
Gündem
MEZUNİYET SEVİNCİ

MEZUNİYET SEVİNCİ

17:34 - 19 Mayıs 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti