Bir haftada 4 bin ziyaretçi

Odunpazarı’nın tarihi evleriyle ünlü bölgesinde yaptırılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Odunpazarı Modern Müze'yi (OMM) bir haftada 4 bin 722 ziyaretçi gezdi.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 15 Eylül 2019 15:23
Bir haftada 4 bin ziyaretçi
-A +A

Osmanlı kubbe mimarisi, geleneksel Japon mimarisi ile Odunpazarı sivil mimarisinden esinlenerek ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates (KKAA) tarafından tasarlanan OMM, 7 Eylül'de açılmasından bu yana sanatseverlerden ve kentin ziyaretçilerinden ilgi görüyor. Müze, ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai'nin özel tasarladığı enstalasyon (yerleştirme sanatı) çalışmalarının yanı sıra dünyanın önde gelen dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast'in teknoloji, data bilim ve sanatı bir araya getiren, sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan eserine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu'nun yaptığı, Erol Tabanca Koleksiyonu'nun özel seçkilerinden oluşan ‘Vuslat’ sergisi de bu yapının en dikkat çekici bölümleri arasında bulunuyor. Açılışının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen 4 bin 722 kişiyi ağırlayan müzeyi herkesin gelip vakit geçirmekten hoşlanacağı bir mekan haline dönüştürmek için atölye ve seminer etkinlikleri de düzenleniyor.
YOĞUN İLGİ GÖSTERİYORLAR
OMM İletişim Direktörü Bengü Kırkız Ergüven, açılışın ardından yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi. Açılış gününde 5 saatte müzenin bini aşkın ziyaretçiyle dolduğunu vurgulayan Ergüven, şöyle devam etti: "Hafta içi de 600'ü aşkın ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Müzemize Eskişehir halkı ve turistler yoğun ilgi gösteriyor. Müzemizde şu anda iki aktif sergimiz var. Bunlardan biri 'Vuslat' adı verilen sergimiz. Bu sergimiz, Erol Tabanca Koleksiyonu'ndan bir seçki sunuyor. Yaklaşık 90 eserin görülebileceği bir sergi. Bunun yanında OMM'de dünyanın önde gelen dijital sanat kolektifi Marshmallow Laser Feast'in teknoloji, data bilim ve sanatı bir araya getiren, sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan eseri yer alıyor. Ziyaretçilerimiz 'Ağaca Övgü' ve 'Bir Hayvanın Gözlerinden' adlı sanal gerçeklikleri deneyimleyebiliyor."
Ergüven, farklı yaş grupları için atölye çalışmaları ile seminer organizasyonları da yaptıklarını dile getirdi. İzmir'den gelip müzeyi ziyaret eden Ömür Yuluğ ise merak edip gezdiği Türkiye'nin önemli kentlerinden Eskişehir'de böylesi güzel bir müzeyi görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. İstanbul'dan gelen Özden Koç da müzeye ve içindeki eserlere hayran kaldığını ifade etti. AA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti