BİRLİKTE ÇÖZELİM

AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar, ES TV’de yayınlanan Vaziyet programının konuğu oldu. Acar, programda Gazeteciler Ali Baş ve Arif Anbar’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gündem Yorum: 0 / 4 Aralık 2019 18:22
BİRLİKTE ÇÖZELİM
-A +A

Programda delege seçimlerini değerlendiren Acar, “Delege seçimlerini 18 mahallede tamamlamış olduk. Hafta sonu Pazar günü gerçekleştirdik. Çok güzel bir katılımla, çok yoğun taleple, partilerimizle birlikte bir düğün havasında kongrelerimiz bundan sonra sürecek” dedi. AK Parti’de delege seçimlerinin nasıl gerçekleştiğiyle ilgili konuşan Acar, “Genel merkezin belirlemiş olduğu kriterler var. Bunlar içerisinde öncelikle 2 dönem görev yapmış milletvekillerimiz, il başkanlarımız, meclis üyelerimiz, mahalle başkanlarımız gibi. Hem bunlar kadın kolları hem gençlik kolları hem ana kademe yönetimde bulunan arkadaşlarımızın bu zamana kadar partide emeği geçmiş arkadaşlarımızın bulunduğu karma bir gruptan oluşuyor. Bu anlamda da yine mahallede bulunan üyelerimiz delege seçimi konumunda tercih hakkını kullanabiliyor, kendilerini de bu konuda tercih hakkı var” ifadelerini kullandı.
SORUN ÇÖZMEYİ
SEVİYORUM
İlçe başkanlığına aday olup olmadığı sorulan Acar, “Genel merkez bize bu görevi verdi. Biz bu görevi elimizden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra genel merkez bizi bu göreve laik görürse biz yaparız. Ben bu görevi severek yapıyorum.  Yani siyaset 12 yıl içerisinde olduğumuz bir kurum ve AKParti’de yapmaktan haz duyduğum bir kurum. Bu zamana kadar üyelikten itibaren işte seçim işleri, yönetim işleri birçok görevde olduk. Mahallerde çalıştık eğitimlerde bulunduk severek yaptığım bir iş, ben haz alıyorum. Neden? Çünkü insanlara hizmet etme aracı siyaset.  Ve onların sorunlara bir nevi olsun çözüm bulabilmek bir iş. Yani biz düşünüyoruz, böyle bir şeyin içerisinde olmayı düşünüyoruz. Bu niyetimiz var” diye konuştu.
ELEŞTİRİYE HAZIRIZ
Kendisinden önceki İlçe Başkanı Volkan Doğan ile kıyaslanmasına da değinen Acar şöyle konuştu: “Siyasette kriter şudur, sizden önce bu görevi yapan kimse ondan tabi ki bir değerlendirme yapılır. Onun çalışmaları ve bizim çalışmalar açısından mutlaka bir kıyas yapılıyordur. Burada eleştiriler de olabilir. Biz eleştiriye açık olduğumuzu söyledik. Ama benim siyaset anlayışımda şu vardı. Biz ilk göreve atandıktan sonra “Bizim kapımızda gönlümüzde sonuna kadar açık” buraya gelen herkesin dinlenilmesi sağlanacak, çay içilip gönderilecek. Yani insanlar ulaşma konusunda sıkıntı yaşamayacak. Biz o alanda çok büyük bir aşamada kat ettik. Hemen hemen herkese irtibat kurduk, konuştuk, görüştük bize ulaşıp da görüşmeyen insan olmamıştır. Aynı zamanda telefonda ulaşan insanlara da her türlü onların sorunları ile ilgili çözüm üretme noktasına gerekeni yaptık. Ve ben seviyorum, insanlarla konuşmayı, onların sorunlarını çözüm üretmeyi seven birisiyim. Siyasetinde dokunmaktan geçtiğini düşünen birisiyim yani çok fazla dışarıda kalıpta protokol üst çerçevesinde bir siyasetçi olmayı sevmiyorum. Kendim işime geliyorum, partiye geliyorum, yürüyorum, insanlarla sohbet ediyorum, onların görüşlerini alıyorum, onların değerlendirmelerini alıyorum. Ve herkesin ulaşmasını istiyorum. Buradan hem teşkili yatımız içerinde olabilir, dışarıdaki insanlar içerinde olabilir. Odunpazarı’ndan yeter ki insanların en iyi hizmeti nasıl alacaklarsa, yapacaksak biz bu konuda her türlü fikirlerine açık olduğunu beyan ettik. Hatta bir basında dönemeç verdiğimde telefon numaramı bile vermiştim. Herkes bize rahatlıkla ulaşabilmeli, bütün siyasetçilere ulaşabilmeli. Cumhurbaşkanına 24 saat boyunca telefonuz açık olacak ve herkes size ulaşacak bu çok önemli.”
VATANDAŞIN
SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Vatandaşlardan ne gibi dönüşler aldığının sorulması üzerine konuşan Acar, “Vatandaşa bizim ziyaretlerimiz oluyor, bu toplantılar içerinde gerçekten birçok anlamda belediyelerden çok dert yanıyor. Gittiğimiz toplantılarda orada hangi siyaset dalı olursa olsun biz oradaki vatandaşın sorularına alıyoruz, bunları analiz ediyoruz. Bu gerçekten bir sorun mu bazen farklı bilgiler yanlış mı böyle hareket etmiyor muyuz? En basitinden en son yapmış olduğumuz ziyaretlerimiz de Erenköy, Huzur bölgesinde olsun muhtarlar işte derneklerdeki yetkililerle mahalle sakinleri ile görüşme yapıyoruz. Kimisi diyor ki bizim evimiz akıyor, yollarımız çok kötü yani Eskişehir sadece Köprübaşı’ndan itibaren gibi değerlendirmeler geliyor. Karapınar 2 projesi ile ilgili bize ne yapılabilir, siyaset yapmayı bırakıp vatandaşa hizmet yapmaya yönlenmemiz lazım. Hani biz burada direk kuru kuruya bir Odunpazarı Belediyesi demiyorum. Ama biz öyle bir şeyler yapmalıyız ki artık vatandaşın sorununu çözülmeli. Peki diyorum gittiniz mi Kazım Kurt’a görüşlerinizi söylediniz mi? Evet, görüştük sizde burada bir hizmet beklemeyin işte gerekirse naylon çekin oturun. Bunlar doğru söylemler değil. Burada bu vatandaşın sorununu nasıl çözülebileceğini düşünebilmeliyiz” dedi.
TOKİ KONUSUNDA
YARDIMCI OLABİLİRİZ
“Karapınar 2 projesi ile ilgili görüşmeleri yaptık, bunlarla ilgili imzalara başladık protokolleri bilgilendirdik” diyen Acar, “Topu insanlar birbirine atma durumunda kalmamalı. Burada çevre bakanlığında Odunpazarı Belediye başkanı arasında imzalanmış bir protokol var. Bu protokol hükümlerine göre maalesef Odunpazarı Belediyesi mevcut planlama konusunda bazı yetkileri kullanmasında ve planlama noktasında sınırlar aşılmış diyor. Ama bu çok ciddi bir rakam yani metrekare olarak bunların verileri var. Burada aslında biz şunu istiyoruz. Kazım Kurt demişti ki Karapınar projesinin bizde her türlü maket çizimleri de dâhil hazır bekliyor. Çıkarsın ortaya koysun. Ben sesleniyorum buradan. Ama geçen konuşmasında oldu hatta ben biraz gördüm. İşte AKParti kim niye ben bu projede paylaşayım gibi söylemler oluyor. Bunların doğru söylemler olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu Odunpazarı ile ilgili bir mevzu orada yaşayan insanlar ile ilgili bir konu. Ben artık buradan sesleniyorum, Sayın Kazım Kurt siyaset yapmayı bırakacak hizmet yapmak için ne yapabiliriz diye konuşacak bunu konuşmak zorunda. TOKİ konusunda sizlere nasıl yardımcı olabiliriz. Onun için kendisinin bu protokol hakkında kendisi çok iyi biliyor. Bu konu ile ilgili eksik hususta gelip diyecek ki tamam biz bunu şu hale getirdik. Bu aile ben bunu bakanlığa götürüp TOKİ’de bu işi yaptırmayı deniyorum demeli” ifadelerini kullandı.
BERABER ÇÖZELİM
Odunpazarı’na en iyisi ne ise onu yapmak için oturulup tartışılması gerektiğini belirten Acar, “Biz Odunpazarı en iyisi ne ise onu sağalacak düşüncesi ile siyaset yapacaksak eğer zor bir şey değil, oturalım tartışalım. Nedenlerle bize izah etsin bunları anlatsın ve burada vatandaşı ortaya koyalım, gidelim.Evet, bu vatandaşın bu konuda ne gerekiyorsa biz bunu sağlayalım. Yani muhataptım siyaset değil Odunpazarı değil, anlamında bir üslup iletilen sorunlar noktasında bu sorunları da biz beraber çözelim diyoruz” dedi.
BU İŞİ ÇÖZELİM
Acar, Kazım Kurt ile birlikte TOKİ’ye gidip sorunların çözülmesi konusunda bir şeyler yapılabilir mi? sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Çok güzel bir noktaya değindiniz. Samimiyet önemli. Şimdi 2021’e kadar ben mevcut borç durumundan hizmet yapma konusunda elimden bir şey gelmeyecek açıklamaları da var. Yani 2021’i biliyorsunuz daha 2020’ye girmedik. 1 yıllık bir süreç var. Kendisi bu konuda gerçekten oradaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözme noktasında samimiyet sahibi ise gelsin ben buradan söylüyorum, beraber gidelim. Çünkü o insanların gözyaşlarını biz gördük. TOKİ’nin çalışma şekliyle ilgili olarak tabi ki söylenen hususlarla ilgili sorunlarda geliyor. Hatta bazı iş yerlerinin açılması konusunda, sağlık merkezlerinin kurulması konusunda, sıkıntılarda yaşanıyor. Planlama konusunda çok doğru söylüyorsunuz. Bunlar bir eksi kusur olarak değerlendirilebilir. Bunları bir sistemsel olarak çözmek siyaset mekanizmasının işi, bunları çözmek de bizim görevimiz. Çünkü vatandaş, belediyede bu sorunu çözülmediği için bizlere geliyor. Diyor ki oradaki bir yer konutu olarak bir sorun yaşıyoruz bize yardımcı olunmuyor. Bizde diyoruz ki biz burada üstüne düşen noktasında değil Sayın Kurt’a her türlü projede eksiklik varsa veya sizin uygun görmediğiniz bir husus varsa ve bununla ilgili makamlara paylaşılması konusunda sıkıntı yaşıyorsanız beraber bu işi çözelim, masaya yatıralım. Geçen geldiğimiz toplantıda da bunu söyledim ama toplumun oraya buraya geçmesi vatandaşın bir bize gelmesi bir Kazım Beye gelmesi çözmüyor. Ben buradan sesleniyorum Sayın Kurt gelsin, konuşsun, değerlendirelim bakalım. Beraber gidelim, madem samimi bu konuda gerçek anlamda. Ben ona buradan sesleniyorum. Ben Odunpazarı bölgesindeki vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.”
SİYASETİ BIRAKIP
HİZMET YAPILSIN
Yılmaz Büyükerşen, Kazım Kurt ve Ahmet Ataç’ın hizmetlerini nasıl bulduğuyla ilgili soruyu yanıtlayan Acar, “O konuda hepsinin de yapmadığı birçok hizmetler var. En iyi hizmeti yaptı diyecek bir durumumuz yok. Şu an için bir değerlendirme yapmak çok doğru olmayacağını düşünüyorum. Çünkü gözle görülebilir şeyini daha göremedik. Seçimlerden sonraki kısmı ile değerlendirirsek zaman zaman kulağımıza geliyor. Biz belediye başkanlarının burada artık siyaset yapmayı bırakıp, hizmet yapmayı tercih etmeleri, sokağa çıkmalarını, vatandaşı dinlemelerini istiyoruz, tek temennimiz bu” dedi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti