BU CENDEREDEN ÇIKACAĞIZ

ES TV’de yayınlanan 90+3 programına katılan Eskişehirspor Alt Yapıdan Sorumlu Asbaşkanı Anıl Koçhan “Biz artık milyon dolarlar verip, transfer yaparak Süper Lig’e çıkma gibi durumun içerisinde değiliz. Maddi durum ortada. Eskişehirspor, kendi çocuklarıyla yine şahlanacak. Gücümüzü 1965 ruhundan alacağız. Biz bu cendereden inşallah çıkacağız. Ama sabretmek gerekiyor” dedi.

Spor Yorum: 0 / 17 Kasım 2020 20:01
BU CENDEREDEN ÇIKACAĞIZ
-A +A

*Eskişehirspor Kulübü Genel Sekreteri Ulaş Entok ise, Eskişehirspor’u yaşatmak için mücadele verdiklerini belirterek, “FIFA dosyalarından kaynaklı çok büyük riskler var. Küme düşme, puan silme… Ortada iç açıcı bir tablo yok. İçimizi karartmıyoruz. Umudumuzu yitirmiyor ve çabalamaya devam ediyoruz. Geçmişten gelen borçlar bizi çok zorluyor. Eskişehirspor yaşasın diye mücadele ediyoruz” dedi.
 
 
ES TV 90+3’E KONUŞTULAR
Eskişehirspor Kulübü yöneticilerinden Alt Yapıdan Sorumlu Asbaşkan Anıl Koçhan ve Kulüp Genel Sekreteri Ulaş Entok, pazartesi akşamları ES TV’de yayınlanan 90+3 programında gündemi değerlendirdi.
Eskişehirspor altyapısını ve Siyah Kırmızılı kulübün bugün içinde bulunduğu durum hakkında bilgiler veren yöneticiler, Eskişehirspor’un zor bir dönemden geçtiğini ve kurtuluşunun alt yapı olduğunu dile getirdi.
ULAŞ ENTOK; KULÜBÜN YAŞAMASI İÇİN GÖREVE GELDİK
Genel Sekreter Ulaş Entok, kulübün içinde bulunduğu zor şartları bilerek göreve geldiklerini bir yılı doldurmak üzere olduklarını belirterek, “Bu şehirde hem iş adamıyız hem de Eskişehirsporluyuz. Bu şehre vefa borcumuz var, bunu ödemek içinde sevdamız Eskişehirspor’da görev yapmak istedik. Camianın tanımadığı adamlara kulübü vermemek adına başkanımızdan göreve talip olmasını istedik. O şartlarda kulübü böyle bırakamazdık. Biz Eskişehirspor’un yaşaması için göreve geldik.
AĞLAMA EDEBİYATI YAPMAK İSTEMİYORUZ
24 Kasım tarihinde göreve geleli 1 yılı doldurmuş olacağız. Yönetim Kurulu toplantısından çıktık ve buraya geldik. Başkanımızın selamları var. Kendisi şu cümleleri kurdu: ‘Eskişehirspor’da yine yokluk var. Bir yıldır Eskişehirspor’da değişen hiçbir şey yok. Destekler çok az düzeyde. Yetersiz. Biz çıkıp bunları defalarca anlatmadığımız için, basının karşısına çıkmadığımız için işlerin iyiye gittiğini düşünebilirler ama maalesef böyle bir durum da yok. Ağlama edebiyatı yapmak istemiyoruz. Bu şartlar altında görevimizi devam ettiriyoruz’ dedi.
FIFA’DA SIKINTILI DOSYALAR VAR
FIFA’da sıkıntılı dosyalar var. Kapıda bekleyen puan silme cezaları var. Yapılandırılmış dosyalar var. Bir taksitini ödeyemediğiniz zaman adam küme düşürme inisiyatifini eline almış oluyor. Pek insaflı davranacak gibi de gözükmüyorlar. Paramız ödediğiniz sürece problem yok diyorlar. Mevcut oyunculara ödeme yapılması gerekiyor. Futbolculara ödeme yapacağız. Personeller para bekliyor.
UMUDUMUZU YİTİRMİYORUZ
Ortada iç açıcı bir tablo yok. İçimizi karartmıyoruz. Umudumuzu yitirmiyor ve çabalamaya devam ediyoruz. Geçmişten gelen borçlar bizi çok zorluyor. Eskişehirspor yaşasın diye mücadele ediyoruz. FIFA dosyalarından kaynaklı çok büyük riskler var. Küme düşme, puan silme… Bunlar çok büyük riskler. Boffin, Akaminko, Çin kulübü, Odonkor… Bunlar ilk aklıma gelenler.”
PROJELER BEKLEMEDE
Diğer taraftan göreve geldikleri ilk günden itibaren hayata geçirmeye çalıştıkları projelerin, talihsiz bir şekilde yarıda kaldığını sözlerine ekleyen Ulaş Entok, “Bizim projelerimiz duruyor. Başkanımız bu projeler için gerçekten çok uğraştı. Ama tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi süreci bu projelerin rafa kalkmasına neden oldu. O projeler zamanı gelince, ortalık bir durulunca tekrar gündeme getirilecek. Biz o projelere güveniyoruz. İptal edilen proje yok, beklemede olan projeler diyebiliriz.”
CAMİA BİZDEN GALİBİYET BEKLİYOR
Yönetim olarak büyük çaba harcamalarına rağmen, birçok şeyin sportif başarıya bağlı olduğunu da söyleyen Entok, “Camia bizden galibiyet bekliyor ama bunu en çok isteyenlerin başında bizler geliyoruz. Mustafa Akgören başkanımızın sağlığından şüphe etmeye başladık. Her puan kaybında kendisini teselli etmeye çalışıyoruz. Kupa maçında alınan bir galibiyetle şehrin havası nasıl değişti, hepimiz gördük. Her gün toplantılar yapıyoruz. Sürekli çaba gösteriyoruz. İstanbulspor ve Altay maçı dışında tüm maçlarda sahada kora kor mücadele eden bir Eskişehirspor vardı. Ezilerek yenildiğimiz hiçbir maç yok. Biraz şansımız olsa 6-7 puan daha alabilirdik” dedi.
BÜYÜK MADDİ GÜÇ GEREKİR
Birçok taraftarın kulübün içinde bulunduğu durumdan rahatsız olduğunu, transferin açılmasını ve şampiyonluğa oynayan bir takım kurulmasını istediğini de sözlerine ekleyen Genel Sekreter Ulaş Entok, “Transfer tahtası para bulunursa açılır. FIFA’dan sıkıntı yaratan dosyaları aldık ve inceledik. Bu dosyalara para ödenirse, gerekli imzalar toplanırsa elbette transfer tahtası açılır.  Bunu yapabilmek için çok büyük bir maddi bir güç gerekiyor.
UMUT VERMEK DOĞRU DEĞİL
Transfer yasağını çözsek dahi 3-4 tane yetenekli, gelecek vadeden futbolcular alınacaktır. Yıldız oyuncu transferi beklenmesin. İlhan hocamızın istediği isimler alınır. Ama bunları konuşmak için çok çok erken. Camiaya boşu boşuna umut vermek doğru gelmiyor. Eleştirileri anlıyoruz, haklılar. Eleştiriler konusunda da kimseye kızmıyoruz” dedi.
 
ANIL KOÇHAN; ESKİŞEHİRSPOR KENDİ ÇOCUKLARIYLA YİNE ŞAHLANACAK
Eskişehirspor Alt Yapıdan Sorumlu Asbaşkanı Anıl Koçhan ise, “Biz artık milyon dolarlar verip bir transfer yaparak Süper Lig’e çıkma gibi durumun içerisinde değiliz. Maddi durum ortada. Eskişehirspor, kendi çocuklarıyla yine şahlanacak. Gücümüzü 1965 ruhundan alacağız. Avrupa’da altyapıda kullanılan teknolojinin hepsi Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde (ESTÜ) var. Kendileri Eskişehirspor’a kapılarını açtı. 3 üniversitemiz Eskişehirspor için adeta seferber olmuş durumda.
ALT YAPIYA GÜVENMELİYİZ
 İnsanlar artık Pinto, Kulach, Boffin isimlerini duymaktan bıkmışlar. Her gün bunları açıklayıp insanları daha da yormak istemiyoruz. Şehrin istediği sonuçları alabilecek, şampiyonluğa oynayan, Süper Lig’i kovalayacak bir takımı bu ekonomik düzende oluşturmamız imkansız. Çok büyük paralar bulunursa elbette şampiyonluğa oynarız. Şu an alt yapıya güvenmekten başka çaremiz yok. Çok yoruluyoruz. Bazen gardımız düşüyor. Ama 25 kişi ile yönetim kurulu toplantısı yapınca kendimizi toparlıyoruz. Hiçbir zaman 4-5 kişi ile yönetim kurulu toplantısı yapmadık. Böyle bir durum olsaydı bu zamana kadar çoktan bırakmış olurduk” dedi.
TEŞEKKÜR EDİYORUM
Eskişehirspor alt yapısında yıllarda teknik adamların fedakarca ve özveriyle görev yaptıklarını, geçmişte aylarca maaş almamalarına rağmen armayı terk etmediklerini sözlerine ekleyen Koçhan, “Biz göreve gelmeden önce aylarca maaş almayıp bu takımı bırakmayan altyapı hocalarıma çok teşekkür ederim. Belediyelerimizin yemek ve yolculuk destekleri var. Göreve gelmeden önce veliler kendi aralarında para toplayıp takımı deplasmana götürüyormuş ve malzeme alıyorlarmış. Bu sıkıntıyı öncelikle bitirdik. Daha sonra Kerem Akgören, Özgür Marankoz, Cem Ergören, İhsan Alp ve Umut Cumalı gibi isimlerle ‘Fabrika’ adı altında bir oluşum oldu.
FABRİKA’DA 120 ÖĞRENCİ VAR
6-13 yaş grubunda yer alan çocuklar burada eğitim görüyor. Hem kulübe biraz olsun maddi anlamda destek olunmasını istedik, hem de bu şehrin minik çocukları Eskişehirspor armasını üzerine geçirsin istedik. Yaz-kış bu eğitimler devam edecek. Fabrikada 120 öğrenci var. İstanbul’da yaşayan Başak Atalay, Eskişehirsporludur. İsim tasarladı ve biz de Fabrika isminin tescilini aldık. Şehit ve gazi aileleri alt yapımızda ücretsiz eğitim alabiliyor.
FABRİKA BÜYÜYOR
Fabrika oluşumunu Eskişehir’de 16 saha belirledik ve bu sahalarda yapacağız. Şehrimizde, İstanbul veya başka takımların kulüpleri olacağına Eskişehirspor’un altyapısında eğitim gören çocuklarımız olacak. Valiliğimiz, belediyelerimiz ve Gençlik İl Müdürlüğümüz bize bu konuda çok yardımcı oldular. Amatör kulüpler federasyonumuza gittik ve Eskişehir’de daha kapsamlı bir oluşum içine girme konusunda görüştük” dedi.
BİZ BU CENDERENİN İÇİNDEN İNŞALLAH ÇIKACAĞIZ
Eskişehirspor’un ise ligde zorlu bir süreçten geçtiğini, camia olarak hep birlikte kenetlenerek bu günleri atlatacaklarına inandığını da sözlerine ekleyen Asbaşkan Anıl Koçhan, “İlhan Var hocamız geldikten sonra da saha içerisinde gördüğümüz Eskişehirspor daha da iyiye gitmeye başladı. Böyle bir ortamda da çıkıp FIFA dosyası falan diyerek havayı bozmamak gerekir. Biz bu cenderen inşallah çıkacağız. Ama sabretmek gerekiyor.
KULÜPLER ZOR DURUMDA
Sürekli yeni yetenekler ön plana çıkıyor. Genç futbolcularımızın talipleri olması gayet normal bir durum. Hocamız, takip edilen 7 oyuncu var demiş ama bu sayı daha da artacaktır. Bilal Ceylan bizim göz bebeğimiz ama biz yeni Bilaller çıkarmaya devam edeceğiz. Türkiye’de kulüplerin içerisinde bulunduğu ekonomik tablolar belli. Kaliteli yerli futbolculara ilgi de oldukça yoğun bir şekilde olacaktır.”
NOT: Genel Sekreter Ulaş Entok ve Asbaşkan Anıl Koçhan’ın, Fabrika Eskişehirspor Futbol Akademisi yapılanması ve Eskişehirspor ile ilgili açıklamaları yarınki gazetemizde yer alacak.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti