BU HAREKAT BİR BARIŞ HAREKATI

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, "Bu harekat bizim için bir zorunluluk. Suriye'ye veya Irak'a yaptığımız ilk harekat değil. Bu harekat bir barış harekatı, istikrar harekatı. Güvenli bölge oluşturma, terörle mücadele harekatı." dedi.

Gündem Yorum: 0 / 11 Ekim 2019 16:31
BU HAREKAT BİR BARIŞ HAREKATI
-A +A

Anadolu Üniversitesinde (AÜ) düzenlenen Eskişehir Erasmus Günleri'nde "Türkiye-AB İlişkileri" konulu konferans vermek üzere Eskişehir'e gelen Kaymakcı, program öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk ordusunun Barış Pınarı Harekatını da daha önce düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında gösterdiği başarıyla neticelendireceğini söyledi. 
ZORUNLU BİR HAREKAT
Kaymakcı, gerçekleşen harekatın sadece Türkiye yararına olmadığının altını çizerek, "Bu harekat bizim için bir zorunluluk. Suriye’ye veya Irak'a yaptığımız ilk harekat değil. Bu harekat bir barış harekatı, istikrar harekatı. Güvenli bölge oluşturma, terörle mücadele harekatı. Biz aslında kendi sınırlarımızı korurken, sadece Türkiye'nin sınırlarını değil, aynı zamanda Avrupa'nın ve üyesi olduğumuz NATO'nun sınırlarını da koruyoruz” dedi.
SİVİLLERE ZARAR VERİLEMEZ
Kaymakcı, bölgedeki sivillerle ilgili endişe duyulmaması gerektiğini belirterek, "Tabi bazı endişeler var. Sivillerin bu durumdan zarar görme ihtimali gibi. Geçmiş iki operasyonda da görüldüğü gibi Türkiye sivillere zarar vermeme konusunda elinden gelen her şeyi yapmış ve çok başarılı iki harekat düzenlemiştir. DEAŞ ile daha fazla mücadele eden, cephede DEAŞ karşısında mücadele veren tek ülke Türkiye'dir. Dolayısıyla ülkemizin DEAŞ ile mücadelesi konusunda hiçbir şüphe oluşmamalıdır." ifadelerini kullandı.  
AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı,  "Eğer Türkiye 2003 yılında Avrupa Birliğine alınmış olsaydı, Irak savaşı engellenebilirdi. Eğer Türkiye 2009 Avrupa Birliği üyesi olmuş olsaydı, bugün Suriye bu noktaya gelmezdi. Avrupa Birliği küresel aktör olmak istiyorsa, Türkiye'ye ihtiyacı var." dedi. 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KAZANAN CHP OLDU...

KAZANAN CHP OLDU...

00:06 24 Şubat 2020
DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

00:17 24 Şubat 2020

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti