ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMELİYİZ

Gündem Yorum: 0 / 14 Ocak 2019 16:09
ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMELİYİZ
-A +A

Milli Eğitim bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘2023 Eğitim Vizyonu Eskişehir İl Çalıştayı’nın açılışı dün gerçekleştirildi. Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Eğitimle alakalı değiştirmemiz gereken çok şey var” dedi.
Eğitim sisteminin geliştirilmesi için Hayat Boyu Öğrenme adı altında komisyonlar oluşturuldu. Komisyonlarda üniversiteden akademisyenler, il genelindeki devlet ve özel okulların müdürleri ile öğretmenler yer alıyor. Oluşturulan komisyonlar Milli Eğitim bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘2023 Eğitim Vizyonu Eskişehir İl Çalıştayı’nda bir araya geldi. Dün açılışı gerçekleştirikenÇalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Eğitimle alakalı değiştirmemiz gereken çok şey var. Neresinden başlayacağımızı bilmiyoruz. 2023 eğitim vizyonu bakanlığımızın da söylediği b-gibi bir yol haritası. Tek bir amacımız var. Geleceğimizi emanet edeceğimiz ciğer parelerimizi iyi bir şekilde nasıl yetiştirebiliriz? Ana hedef bu. Ve onları dünyayla yarışır hale nasıl getiririz? Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak eğer dünyayla bir önder olmamız gerekiyorsa, bu geleceğimizi en iyi şekilde şekillendirdiğimizde olacağına inanıyoruz. 2023 eğitim vizyonu bir yol haritası. Bir sistem haritası. Aslında yapılması gereken birçok şeyi sizler okullarınızda çok iyi yapıyorsunuz. Fakat bir sistem içerisinde değil, çok karmaşık. Karmaşıklığın giderilmesi gerekiyor. Bunun yanında yapılan çalışmaların hem dışarıya yansıtılması hem değerlendirilmesi lazım. Bunların performans değerlendirmesinin olması gerekir” ifadelerini kullandı.
SINIFLAR ÇOK KALABALIK
Eğitim sisteminin yasal bir düzenlemeyle ana çerçeveye oturtturulduğunu belirten Cırıt, “Ama bunun içinin doldurulması lazım sizin bir çalışma düzeniniz var. Şuan ki sistemde çok kalabalık sınıflarımız var. Eskişehir’de 36 okul ikili eğitim yapıyor. Sabahın köründe öğrenciler okula gidiyor ve ardından da akşam 17.45’te de çıkıyorlar. Şimdi bu sistem içerisinde bizim böyle yapamadığımız işleri oturtmamız mümkün değil. Bunlar biraz sıkıntılara yol açacaktır. Her yeni başlangıç sıkıntıyla başlar ama daha sonra yerine oturur” dedi.
GELECEĞİ DÜŞÜNECEĞİZ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Eyüp Artvinli ise müfredat çalışmalarının 2004 yılında başladığını anımsatarak, “Bu işin üç ayağı var: müfredat değişikliği, öğretmen eğitimi ve öğrenme ortamlarının geliştirilmesi. Müfredat değişikliği az ya da çok yapıldı. Ama iş öğretmen eğitiminde tıkandı. Öğretmen eğitimi hep geçiştirildi. Ama bu işin merkezinde öğretmenler var. Öğretmen eğitimlerinin yerelde çok güçlü bir şekilde yapılması gerekiyor. 2023 vizyonu gelecekle ilgili bir şey. Geleceği düşüneceğiz” diye konuştu. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti