Depresyona yol açabilir

Özel Ümit Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ceran, koronavirüs salgını ile birlikte psikolojik sorunların da arttığına dikkat çekerek, “Korku ve kaygı ile oluşan anksiyete beraberinde depresyona yol açabilir” dedi.

Sağlık Yorum: 0 / 14 Nisan 2020 14:46
Depresyona yol açabilir
-A +A

Korona salgını döneminin travmatik bir dönem olduğuna dikkat çeken Dr. Ceran, “Bu dönemde toplumda 3 tip insan görmek mümkün. İlki; sokaklarda gördüğümüz tamamen duyarsız insanlar, bu işi ciddiye almayanlar, ikincisi; bu işe duyarlı yaklaşanlar, kaygı ve endişe duyanlar, ancak bunu tolore edip yaşamını sürdürebilenler. Üçüncü gruptaki insanlar ise; daha çok bizim alanımıza giriyor, bu durumdan günlük yaşantısını sürdüremeyecek kadar çok etkilenenler, bir psikolojik sorun yaşayanlar 3’üncü grupta yer alıyor” ifadelerini kullandı.“Salgın durumunda oluşan korku ve kaygı durumu; enerjisizlik, ilgisizlik, isteksizlik, dikkat ve konsantrasyon zorluklarına, uyku sorunlarına, iştah sorunlarına günlük yaşamında sorunlara, bir anksiyete haline neden olabilir” şeklinde konuşan Dr. Ceran, bir süre sonra da anksiyete durumunun beraberinde depresyonu getirebildiğine dikkat çekti.
SOSYAL MEDYAYA MESAFELİ YAKLAŞIN
İnternet, sosyal medya, televizyon gibi ortamlarda tek bir konuya yani koronavirüseodaklanmamak gerektiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ceran, “Nereden geldiği belli olmayan pek çok ses kaydı, korku veren görüntüler paylaşılıyor, sosyal medyaya mesafeli yaklaşmalıyız. Konu hakkında paylaşılan görseller ve yazılan yazılar insanlar üzerinde yüksek düzeyde stres, korku, panik ve endişe uyandırabilir. Salgın hakkında bir fikriniz yoksa Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi gibi resmi verilere ulaşmak daha sağlıklı olacaktır. Zaman zaman dijital detoks yapın; gün içinde akıllı cihazlara, internete, haber takibine ve sosyal medya kullanımına ara verin” diye konuştu. İHA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti