Derhal vazgeçin

Gündem Yorum: 0 / 4 Aralık 2019 17:25
Derhal vazgeçin
-A +A

Eski eşi tarafından öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez Eskişehir Adliyesi’ne şikâyette bulunmasına rağmen herhangi bir yaptırım uygulanmadığını söyleyen Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddet suçlarında uzlaşma uygulamasından derhal vazgeçsin” dedi.
Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar adliye binası önünde Ayşe Tuba Arslan hakkında basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Pınar Çelik Arpacı, Arslan’ın çantasından çıkan dilekçede, “Bu adam beni öldürecek. Bu adam beni tehdit ediyor. Yüzüme kezzap atacak. Ben adalet istiyorum, ölünce mi koruyacaksınız beni?” yazısının yazdığını hatırlattı. Arpacı, “Kimi şikâyetlerin ardından açılan davalarda 3000 TL para cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay'ın eylemleri yanına kar kaldı. Ama Ayşe Tuba, hep bir umutla karakol, savcılık mahkeme girdabında hayatı adına döndü durdu. Bugün Türkiye, çantasından mahkemelere yazılmış ‘Ölmek istemiyorum’ dilekçeleri çıkan ölü kadınlar ülkesine dönüştü” diye konuştu.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN
İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulanması gerektiğini söyleyen ve kadınların taleplerini sıralayan Arpacı, “Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddet suçlarında uzlaşma uygulamasından derhal vazgeçsin. 6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddet Yasası’ndaki uygulama sorunları çözülsün, kolluk ve yargı alanı başta olmak üzere ilgili kurum ve görevlilere yasanın önemi, sorumluluğu anlatılsın. Kadın cinayetlerinde katillerin iyi hal ve tahrik indirimi ile cezasızlık politikası son bulsun, erkek şiddetine ağırlaştırıcı hükümler uygulansın”  ifadelerini kullandı. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti