DOĞALGAZI TEK SAYAÇTAN ALIYORUZ

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, ES TV’de yayınlanan Vaziyet Özel programında Ali Baş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı.

Gündem Yorum: 0 / 13 Eylül 2019 17:24
DOĞALGAZI TEK SAYAÇTAN ALIYORUZ
-A +A

Doğalgaza yapılan zamlarla ilgili konuşan ve Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ile aralarında oluşan polemiğe açıklık getiren Küpeli, “Bizim organize sanayi bölgesi gazı tek sayaçla alıyor şu anda BOTAŞ’tan. Yeni bölgemizde de kısmet olursa TANAP’tan gaz alacağız. Bizim içeride abonelerimiz var. Yani organize sanayi bölgesinden gaz alan firmalar var. Biz neticede gazı aldığımız zaman zam farkı vermiyor isek, katılımcılarımızın da herhangi bir zam farkı ödemesi söz konusu değil” dedi. Nadir Küpeli, “Dolayısıyla biz organize sanayi bölgesi olarak 1 Eylül’de yapılan zamdan etkilenmedik. Ama şöyle yanlış bir algı da oldu. OSB Başkanı sanayiciye yapılan zamdan etkilenmiyormuş gibi eksik bilgiden kaynaklı açıklamalar oldu. Böyle bir ifadem hiç olmadı. Yüzde 1 de olsa elektriğe, suya, doğalgaza yapılan bütün zamlar üretim girdilerinden hepimizi birden etkiler ve rahatsız eder” diye konuştu.
BURADA BİR TEZATLIK VAR
Geçtiğimiz günlerde açtıkları EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin organize sanayi bölgesine nitelikli eleman yetiştireceğini söyleyen Küpeli, “Bizim hepimizin nitelikli iş gücü ihtiyacı var. Ülkemizde işsizlik var diyoruz. Ama bizim fabrikalarımızın hepsinin önünde eleman alınacak diye de ilanlarımız var. Bu ikisi birbirine tezattır. Hem işsizlik var hem de biz eleman bulamıyoruz. Nitelikli personel bulamıyoruz. Geliyor adam ‘Ne iş olsa yaparım abi’ diyor. Biz onu istemiyoruz. Onları yetiştirmek bize pahalıya mal oluyor. Üstelik de bu insanlar bizde ekonomik ömrünü doldurmadan ayrıldığı zaman bütün yapılan masrafların tamamı bize kalıyor” şeklinde konuştu.
İMKANLAR SUNDUK
Meslek lisesinde okuyan öğrencilere burs verdiklerini vurgulayan Küpeli, çocukların barınma ihtiyaçlarını da karşıladıklarını söyledi. “Önümüzdeki sene 300 tane öğrenci almayı düşünüyoruz” diyen Küpeli, nitelikli iş gücüne sahip olacaklarını söyledi. Yaşam Merkezi projelerinden bahseden ve “Organize sanayi bölgesinin sadece fabrikalardan ibaret olmadığını göstermemiz gerekiyor” diyen Küpeli, restoran, kreş, sosyal aktivite alanlarıyla Yaşam Merkezi’nin kente büyük değer katacağını söyledi. Çinli bir firmanın Eskişehir’e yapacağı yatırımdan söz eden Küpeli, 511 milyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Tepebaşı Belediyesi ile ortak projeleri olan Engelli Montaj Atölyesi’nin yaptıkları en hayırlı işlerden biri olduğunun altını çizen Küpeli, diğer kentlerin de böyle bir uygulamaya başlaması gerektiğini söyledi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti