EMEKÇİNİN TEMİNATINA KİMSE DOKUNAMAZ

Emekçilerin gelecek teminatı olan kıdem tazminatının ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ adıyla fona devredilmesi yönündeki çalışmalara CHP’den tepki geldi. Tek adam yönetiminin savurganlığının işçiye ödetilemeyeceğini söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kıdem tazminatı yok edecek girişimlere karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi. Çakırözer, “Aynı işsizlik fonunda yaptıkları gibi tek adam yönetiminin israfını, savurganlığını işçiye, yoksula ödetmek istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz! İşçinin alın teri, geleceği, çocuklarının düğün, ev parası kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 28 Haziran 2020 15:38
EMEKÇİNİN TEMİNATINA KİMSE DOKUNAMAZ
-A +A

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hükümetin emekçinin kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin çalışmalarına tepki gösterdi. Çakırözer, yaptığı yazılı açıklamasında, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp edecek her türlü girişime karşı mücadele vereceklerini dile getirdi. Çakırözer, “Açlık sınırının 2 bin 500, yoksulluk sınırının ise 8 binlere yaklaştığı, milyonların iş aradığı böyle bir dönemde işçinin teminatı kıdem tazminatına el koyacak girişimlerde bulunulması asla kabul edilemez. Hükümetin amacı emekçiyi korumak değil.   Koronavirüs salgının ekonomiye ağır hasar verdiği böyle bir dönemde bunu yeniden gündeme getiriyorlar. Hükümetin kıdem tazminatını ortadan kaldırma, fona devretme ve tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında yok etme girişimlerine karşı emekçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

GÜNDEME GETİRMEKTEN VAZGEÇİN
Çakırözer, hükümetin emekçinin kıdem tazminatını fona devrederek kendisine yeni bir finans kaynağı yaratmak istediğini söyleyerek, “Tıpkı işsizlik fonunda yaptıkları gibi ranta, yurttaşın geçmediği yollara, köprülere, uçmadığı havalimanlarına, kendi müteahhitlerine kaynak yaratmak istiyorlar. Tek adam yönetimin israfı, savurganlığı işçinin, emekçinin sırtına yüklenemez. Artık yeter! Kendinize yeni finans kaynağı yaratmak için emekçinin geleceği kıdem tazminatını ısıtıp, ısıtıp gündeme getirmeyin” dedi. 

SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ
Çakırözer, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman emekçinin ve onların temsilcisi sendikaların yanında olduklarını dile getirerek şu açıklamalarda bulundu; “Kıdem tazminatı, çalışanların geleceği, alın terinin karşılığıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün olduğu gibi de bugün de emekçilerimizin ve hangisi olursa olsun onların hakkını koruyan sendikalarımızın yanındayız. Hükümetin kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, daraltmaya, budamaya yönelik her türlü girişimi ile fona devredilmesi ve tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında yok edilmesine karşı emekçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatı konusunda sendikaların vereceği kararın sonuna kadar yanında olacağız.” HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti