HAN TURİZME GÜÇ KATACAK

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Han Belediyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi iş birliği ile Türkiye’nin en önemli tarihi noktalarından biri olan Han ilçesinde ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi amacıyla harekete geçildi.

Gündem Yorum: 0 / 15 Ocak 2020 16:51
HAN TURİZME GÜÇ KATACAK
-A +A

PROTOKOL İMZALANDI
Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden biri haline gelen Eskişehir’de Yazılıkaya bölgesine gelen turistlerin konaklamalı geziler düzenlemesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi protokol imzaladı. Eğitimleri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin üstlendiği proje kapsamında yerel turizm olanaklarının geliştirilmesi için Han ilçesinde yaşayan kadınlara ‘Ev Pansiyonculuğu’ eğitimleri veriliyor.
KONAKLAMA SORUNU KALMADI
Bu kapsamda kadınların çevre illerde bulunan örnek köylere teknik geziler de gerçekleştirdiğini belirten Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı “Han ilçemiz Eskişehir’in turizm gücüne güç katacak tarihi özelliklere sahip bir yer. Büyükşehir Belediyemiz ile ilçemizin yıllardır süregelen alt yapı ve üst yapı gibi sorunlarını büyük oranda çözdükten sonra artık ilçemize gelen turistlerin burada konaklamalarını ve günü birlik geziler yerine uzun süre ilçemizde vakit geçirmelerini arzuluyoruz. Bu yüzden de Sayın Hocamız Yılmaz Büyükerşen ve Osmangazi Üniversitemizin destekleri ile kadınlarımıza ev pansiyonculuğunu anlatıyoruz. 30 kadınımız 40 saatlik eğitim ve 2 teknik gezinin ardından evlerini pansiyon olarak yerli ve yabancı turistlere açacaklar. İnanıyorum ki ev pansiyonculuğu hem ilçemize gelen turist sayısını arttıracak hem de ilçemize güç katacaktır” dedi. 
HAN GÖRÜLMEYE DEĞER
Kırsal kalkınmaya desteğin yalnızca tarım ve hayvancılık ile olmadığını belirten Başkan Büyükerşen, “İlçelerimiz, nüfusları az olsa bile tarihi ve doğal güzellikleri ile birbirinden önemli. Han İlçemizde Erdal Başkan ile birlikte hareket ederek birçok sorunu çözdüğümüzü düşünüyorum. Ama Han, turizmden hak ettiği değeri alamıyor. Bunun başlıca nedenlerinden birisi, konaklama imkanlarının kısıtlı olması. Bu sebeple hem kadınlarımıza gelir sağlamak hem de turistlerin Yazılıkaya’da daha fazla vakit geçirmesini desteklemek adına böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kırsal kalkınma projelerimiz tarım ve hayvancılık ile başladı ancak ilçelerimizi turizm hamleleri ile de destekleyebiliriz. Han’a gelecek olan ve kadınlarımızın evinde misafir olacak yerli ve yabancı turistler ilçeye ekonomik olarak güç katacaktır. İnanıyorum ki kadınlarımız, öğrendikleri bilgileri pratikte de uygulayarak misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacak ve tamamına yakını SİT alanı olan bu ilçemizde ev pansiyonculuğu gelişecektir” dedi. 
Yılmaz Büyükerşen’e, Erdal Şanlı’ya ve Osmangazi Üniversitesi’ne teşekkür eden kadınlar ise öğrendikleri bilgiler çerçevesinde Han’a gelecek yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirtti. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti